Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęta - kto zostanie wezwany?
Do stawienia się przed komisją zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 r.; mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Obowiązkowi kwalifikacji podlegają także osoby urodzone w latach 1999–2004 mające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach. Chodzi o kwalifikacje wymagane, by wykonywać zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy.
Na kwalifikację powinny się stawić także osoby, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby; obowiązek ten dotyczy osób, które w bieżącym roku kończą 60 lat.
Książeczka wojskowa jest wręczana tym, którzy zdecydują się wstąpić do wojska. - Kwalifikacja nie łączy się z automatycznym obowiązkiem służby wojskowej. Nie jest to niczym nowym. Kwalifikacja odbywa się corocznie od 2010 roku i jest to normalne zjawisko - powiedziała podpułkownik Justyna Balik z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Warszawie.
Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o obronie ojczyzny powierzyła nadzór nad kwalifikacją ministrowi obrony, wcześniej sprawował ja minister spraw wewnętrznych.
Czytaj również: Metro w Warszawie z utrudnieniami. Służby ogłosiły specjalne ćwiczenia
Kwalifikacja wojskowa 2023 - rozporządzenie
W ubiegłym roku planowano, że kwalifikacja rozpocznie się 3 kwietnia; rozporządzenie z aktualną datą początku kwalifikacji opublikowano w lutym br.
Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.
Na co dokładnie muszą się przygotować osoby, które stawią się przed komisją? - Czeka nas podstawowe badanie lekarskie - pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku, wagi i postawy. Nowością w tegorocznej kwalifikacji wojskowej będzie badanie psychologiczne, które ma wskazać ewentualne przeciwwskazania lub ich brak do służby wojskowej - dodała Balik.
Zobacz, jak wygląda zabytkowy tramwaj, który jeździł ulicami warszawskiego getta: