kwarantanna

i

Autor: Pixabay

Kwarantanna na nowych zasadach. Co się zmieni? Kto musi przejść na kwarantannę?

2020-11-02 7:03

Kwarantanna na nowych zasadach. Rząd ogłosił zmiany w strategii walki z koronawirusem. Zmieniają się m.in. zasady kwarantanny. Chodzi m.in. o to, kto i w jakich okolicznościach będzie musiał ją odbyć. Jak długo trwa kwarantanna? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Zakażone koronowirusem rodzeństwo nie żyje

Kwarantanna na nowych zasadach! Co się zmieni?

Rząd zmienia zasady kwarantanny. Zmieni się m.in. sposób kierowania na kwarantannę osób mieszkających wraz z osobą zakażoną.

- Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Jeśli macie domownika, który ma dodatni wynik testu, zostańcie w domu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych! Kiedy obowiązuje zakaz odwiedzania grobów?

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami, osoby mieszkające z osobą zakażoną nie muszą już czekać na telefon od pracownika sanepidu. Jeśli u domownika potwierdzono koronawirusa, należy automatycznie udać się na kwarantannę. Telefon od pracownika prawdopodobnie pojawi się w późniejszym czasie, by uzupełnić wszelkie formalności uprawniające m.in. do otrzymywania wynagrodzenia.

Oprócz tego, sanepid wciąż będzie zajmował się ustalaniem ognisk koronawirusa, czyli będzie zajmował się wyznaczaniem osób z bliskiego otoczenia osoby zarażonej, niekoniecznie domowników.

QUIZ. Szybki test z historii. Masz 50% szans. Większość odpada przy 5 pytaniu!

Pytanie 1 z 15
W którym roku książe Mieszko I przyjął chrzest?

Koronawirus w Polsce: testy antygenowe traktowane jak testy PCR

Zmiany dotyczą nie tylko kwarantanny, ale też testów.

- Przejmujemy sobie od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta są taką samą formą, jak testy PCR. Do tej pory po zastosowaniu testu antygenowego, trzeba było wykonać dodatkowy test - powiedział premier Morawiecki. 

W związku z tym będzie więcej "szybkich testów", m.in. na SOR-ach czy w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.