kwesta

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Z Warszawy

Kwesta na Starych Powązkach 2024. Znani artyści znów wezmą udział w zbiórce

2024-10-31 21:20

Od 1 do 3 listopada na Starych Powązkach w Warszawie potrwa tradycyjna kwesta. Liliana Lewandowska z Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami przekazała, że tegoroczna edycja akcji będzie niezwykła, gdyż przypada na 50-lecie kwesty i 25. rocznicę śmierci jej pomysłodawcy, Jerzego Waldorffa. Kto weźmie udział w zbiórce oraz w jakich godzinach będzie można ją wspomóc?

Kwesta na Starych Powązkach we Wszystkich Świętych 2024

- Będziemy kwestować [...] od godziny 9:00 praktycznie do zmroku. Tradycyjnie będą z nami kwestowali artyści scen polskich - aktorzy teatralni i filmowi, ale także grupa wolontariuszy niezwiązanych ze środowiskiem twórczym - wskazała Lewandowska. Podkreśliła przy tym, że w ostatnich latach w kweście wzięło udział łącznie kilkaset osób.

- Na naszej liście figuruje ok. 500 nazwisk kwestarzy. Zwykle kwestuje 200-300 osób. Są wśród nich m.in. członkowie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", studenci Akademii Pożarniczej, kolejarze, harcerze, dziennikarze, członkowie Bractwa Kurkowego, studenci uczelni artystycznych, teatralnych i filmowych. Przekrój kwestujących jest bardzo szeroki, wywodzą się oni z różnych środowisk, jednak łączy ich troska o powązkowską nekropolię - dodała.

Wśród artystów, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej kweście na Powązkach, są m.in. Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger oraz Hanna Bakuła.

- Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim jest wyjątkowa, to nasze wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturowe. Od 50 lat jest ona prowadzona z takim samym, a może nawet większym zainteresowaniem. Co roku, oprócz kwestujących znanych i cenionych aktorów, widzę młodych artystów, którzy kontynuują tę wspaniałą tradycję. Dlatego podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim tym, którzy prowadzą tę akcję, i tym, którzy pomagają ratować powązkowskie zabytki. Mogę zapewnić, że miasto zawsze będzie wspierać te działania - powiedziała wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Lewandowska podkreśliła natomiast, że dla osób, które nie dotrą w tym roku na miejsce, Komitet zorganizował kwestę online. - To będzie uzupełnienie naszej kwesty dla Polonii i osób, które mieszkają poza Warszawą. Każdy będzie mógł wesprzeć prace konserwacyjne na Powązkach - wskazała.

Czytaj również: To największy cmentarz w Warszawie. Powązki są od niego mniejsze aż o 100 hektarów

Co udało się zrobić dzięki zebranym środkom?

 - W ciągu pół wieku działalności komitetu udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy ok. 1700 nagrobkach, w niektórych kaplicach ratowano jej kilkakrotnie. W ciągu ostatniej dekady odnowiliśmy 110 nagrobków Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, Marcin Święcicki podczas gali z okazji 50-lecia komitetu.

Historia wyjątkowej kwesty na Starych Powązkach

Po II wojnie światowej wiele pomników Starych Powązek niszczało. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, historyk sztuki prof. Stanisław Lorentz próbował zainteresować Ministerstwo Kultury i Sztuki stanem nekropolii. Gdy nie znalazł odzewu, zwrócił się do krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa z prośbą o zorganizowanie społecznego komitetu ratującego cmentarz.

Czytaj również: Wszystkich Świętych 2024. Jak pojadą autobusy, tramwaje i metro w Warszawie? Zmiany w komunikacji, linie cmentarne

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powołano w maju 1974 r. z inicjatywy Waldorffa. Od 1975 r. na cmentarzu - jednej z najstarszych warszawskich nekropolii - co roku na początku listopada odbywają się kwesty prowadzone przez znane osobistości kultury - aktorów, muzyków, pisarzy i dziennikarzy. Wśród nich są m.in.: Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz.

Waldorff kierował komitetem przez 25 lat, do śmierci w grudniu 1999 r. 5 stycznia 2000 r. został pochowany na Starych Powązkach. W 2014 r., na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego, Stare Powązki uznano za pomnik historii.

Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w mijającym roku:

Jubileuszowa gala Komitetu Powązkowskiego. Cmentarne anegdoty kwestujących gwiazd. Niezapomniani