las

i

Autor: Unsplash

Z regionu

Lepiej unikać spacerów po lasach. Mazowiecka policja wydała komunikat

We wrześniu na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Jak przekazała policja, szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. W tym czasie lepiej unikać spacerów po terenach leśnych. Nie należy dotykać przynęt, a zwierzęta domowe powinny być wyprowadzane wyłącznie na smyczy.

Szczepienia lisów w woj. mazowieckim - wrzesień 2024

Komunikat w sprawie szczepień ukazał się na stronach Mazowieckiej Policji oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Siedlcach. Jak przekazali mundurowi, realizowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii akcja została zaplanowana na dni od 5 do 18 września.

- Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP, umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy - przekazali policjanci.

Osoby, które miały styczność ze szczepionką, powinny zgłosić się do lekarza. Analogicznie, w przypadku kontaktu z preparatem zwierząt domowych, trzeba poinformować o nim weterynarza.

Mundurowi zaznaczyli, że zgodnie z zaleceniami w okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie powinno się wchodzić na teren lasu. Na obszarach zielonych warto zachować szczególną ostrożność, również pod kątem opieki nad czworonogami - nie powinno się wypuszczać ich bez opieki. Psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy.

- Zaleca się nie dotykać i nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy; przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa - podkreślili funkcjonariusze.

Na poniższym plakacie możecie zobaczyć, jak wyglądają wykładane w ramach akcji przynęty:

plakat

i

Autor: mazowiecka.policja.gov.pl

Nowe mieszkania komunalne na Pradze-Północ - zobacz zdjęcia:

Niezwykła atrakcja 20 minut od Warszawy! Spodoba się miłośnikom przygód