Z Warszawy

Ludzkie szczątki odkopane w samym centrum Warszawy. "Ślady tragicznej historii"

Ostatniego dnia października warszawski ratusz poinformował, że w trakcie prac prowadzonych w kwartale ulic Złotej i Zgoda budowlańcy natrafili na ludzkie szczątki. Odkrycia dokonano na skwerze przed Domem pod Orłami. O sprawie zostały poinformowane służby, zaangażowano również zespół archeologów.

Ludzkie szczątki z czasów II wojny światowej odkryte w centrum Warszawy

Zdaniem wspomnianych badaczy odnalezione szczątki pięciu osób pochodzić mogą z czasów II wojny światowej. Nie wiadomo jednak konkretnie, czy budowlańcy natrafili na pochówki z 1939 r., czy też z okresu Powstania Warszawskiego.

- W 1939 r. na skwerze przed Domem pod Orłami powstał prowizoryczny cmentarz, jednak prawdopodobnie w czasie niemieckiej okupacji pochowani tam zmarli zostali ekshumowani. W tym samym miejscu taki prowizoryczny cmentarz zorganizowano podczas Powstania Warszawskiego. Pogrzebano tam między innymi ofiary bombardowania okolic Filharmonii w sierpniu 1944 r. Z relacji powstańców wynika, że skwer był również miejscem, gdzie rozpalano ogniska, aby zasygnalizować aliantom punkty zrzutu broni i żywności - przekazał ratusz. Już po II wojnie światowej szczątki pochowanych na skwerze zostały ekshumowane. Prawdopodobnie prace nie były jednak wystarczająco dokładne.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że już przed 1939 r. w okolicy chowano zmarłych. Dom pod Orłami powstał w latach 1912-1917 w miejscu prosektorium i kaplicy pogrzebowej Szpitala Dzieciątka Jezus, przy którym urządzono cmentarz.

Czytaj również: To największy cmentarz w Warszawie. Powązki są od niego mniejsze aż o 100 hektarów

Na miejscu przeprowadzone zostaną szczegółowe badania

- Pamięć o ofiarach wymaga uważnego i godnego podejścia. Każdy krok podjęty na terenie inwestycji, od prac archeologicznych po dalsze działania budowlane - prowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich - musi odbywać się z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Teraz teren inwestycji zostanie poddany szczegółowym badaniom archeologicznym, aby określić skalę znaleziska. Te badania są niezbędne, aby uhonorować pamięć ofiar, a także kontynuować inwestycję - podkreślili stołeczni urzędnicy.

Rozmowa z Renatą Kaznowską, zastępczynią Prezydenta m.st. Warszawy