Jak poinformowała Gazeta Stołeczna, spółka odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, teraz ma zająć się także nakręceniem filmu o tym projekcie. Z wnioskiem o jego dofinansowanie wystąpiła do ministerstwa kultury. Minister kultury Piotr Gliński z kolei zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie środków z rezerwy na ten cel.
Państwo przekazało 10 milionów złotych na film o Pałacu Saskim
Premier Mateusz Morawiecki zgodził się na prośbę ministra kultury i przyznał dodatkowe środki spółce. Pałac Saski na nakręcenie filmu otrzymał aż 10 milionów złotych. Decyzję potwierdziło ministerstwo finansów 14 listopada.
"W związku z brakiem w budżecie spółki środków, które można byłoby przeznaczyć na ten cel, w lipcu 2023 r. spółka wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o dofinansowanie ze środków z rezerw budżetu państwa zadania pod nazwą: Przygotowanie, produkcja i emisje filmu dokumentalnego o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie" - przekazał w rozmowie ze "Stołeczną" Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.
Scenariusz filmu o Pałacu Saskim ma być już gotowy. Zdobyte od rządu 10 milionów złotych ma zostać przeznaczone na zatrudnienie aktorskiej gwiazdy światowego formatu, która ma wystąpić w roli narratora. Ponadto za realizację dzieła ma odpowiadać międzynarodowy koncern medialny.
Kiedy Pałac Saski zostanie odbudowany?
Odbudowa Pałacu Saskiego to projekt, który ma na celu przywrócenie Warszawie budowli, która została wysadzona w 1944 roku przez niemieckie oddziały. Dziś pamiątkę po niej stanowi grób Nieznanego Żołnierza. Niegdyś był on fragmentem środkowych arkad pałacu. Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 r.
Tak ma wyglądać odbudowany Pałac Saski. Wizualizacje robią wrażenie