Spis treści
- Manifestacja pielęgniarek w Warszawie 22-23.06
- Czego domagają się pielęgniarki?
- MZ: To nieuzasadnione
- Nowelizacja ustawy: Co się zmieni?
Manifestacja pielęgniarek w Warszawie 22-23.06
- W środę 22 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja w związku z ostatecznym głosowaniem nad poprawkami Senatu RP do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Planowane zakończenie: czwartek 23 czerwca 2022, godz. 24:00 - informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Czego domagają się pielęgniarki?
- Poprzez udział w manifestacji chcemy zaapelować do wszystkich Posłanek i Posłów o poparcie poprawek Senatu do ustawy, przyjętych przez Senat uchwałą z dnia 9 czerwca 2002 roku, które dotyczą przede wszystkim:
- gwarancji finansowania podwyżek - wprowadzenia do ustawy przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników wskutek wejścia ustawy w życie,
- uznania POSIADANYCH kwalifikacji, czyli przypisania pracowników do grup współczynników wg posiadanych kwalifikacji, a nie wymaganych, jak to opisano w projekcie rządowym,
- bezzwłoczne uznawanie podwyższenia kwalifikacji - wprowadzenie zasady, iż ustalenie nowego wynagrodzenia pracownika następować będzie każdorazowo od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez niego faktu uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych,
- zwiększenia współczynników pracy we wszystkich grupach o 0,25 - co oznacza dodatkową podwyżkę kwoty minimalnego wynagrodzenia o 1 415,63 zł.
- Rekomendacja pracowników ochrony zdrowia: PRZYJĄĆ WSZYSTKIE POPRAWKI SENATU‼ - czytamy.
MZ: To nieuzasadnione
- Chciałem po pierwsze państwu powiedzieć, że te opinie czy te stanowisko wyrażone przez związek zawodowy pielęgniarek nie popiera żadna inna grupa zawodowa. To jest zupełnie osamotniony głos. Głos, który też jest rzeczywiście nieuzasadniony na gruncie merytorycznym – powiedział Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia.
Czytaj także: Kolejowy absurd w Dobczynie. Ten dworzec można jedynie... oglądać!
- Mamy do czynienia po raz pierwszy od wielu, wielu lat z przyrostem wynagrodzenia w przypadku szczególnie właśnie pań pielęgniarek, które mają średnie wykształcenie, bo w ramach starego systemu uzyskały swoje kwalifikacje, mamy wzrost wynagrodzenia i uwaga to nie jest pomyłka – 41 proc. Więc my tu nie mówimy o czymś, co kompensuje inflację. Nie mówimy o czymś, co jeszcze jest małą górką do inflacji, tylko mówimy o zwiększeniu wynagrodzenia o 41 proc. – zaznaczył.
- Proszę mi uzasadnić, na czym polega racjonalność protestowania, jeżeli wynagrodzenie zwiększa się o 41 proc. i zwiększana jest rola pielęgniarek w systemie. Jest to moim zdaniem kompletnie nieuzasadnione, chociaż pewnie jakieś uzasadnienie polityczne można by się doszukać – ocenił Niedzielski.
Nowelizacja ustawy: Co się zmieni?
Nowelizacja ustawy zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r. Podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu br. dla pracowników ochrony zdrowia kosztować będą ponad 7 mld zł. Nowelizacja przewiduje m.in. przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia.
Senatorowie zaproponowali m.in. podniesienie współczynnika pracy dla zawodów medycznych o 0,25 proc.