Marcin Romanowski

i

Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Z kraju

Marcin Romanowski bez immunitetu. Rzecznik Prokuratury Krajowej zapowiada działania

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak zabrał głos ws. Marcina Romanowskiego. Jak poinformował, decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy umożliwia prokuratorowi przeprowadzenie czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania polityka w charakterze podejrzanego.

Rzecznik PK zapewnił w rozmowie z PAP, że "prokurator podejmie działania zmierzające do możliwie szybkiego przeprowadzenia powyższych czynności".

Czytaj również: Jest decyzja ws. Marcina Romanowskiego. Co z jego immunitetem?

Co czeka Marcina Romanowskiego?

Sytuację skomentował już obrońca Marcina Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski. "Ponowne zatrzymanie pana posła nie jest dopuszczalne z uwagi na treść art. 248 par. 3 kodeksu postępowania karnego" - podał na platformie X. Dodał, że 15 lipca Romanowski został "zatrzymany bezprawnie", a Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w listopadzie br. rozpozna zażalenie w tej sprawie.

Adwokat zaznaczył, że obecnie podjęcie przez Prokuraturę Krajową jakichkolwiek działań procesowych jest niedopuszczalne z uwagi na fakt przedstawienia 15 lipca zarzutów Romanowskiemu. "A zatem postępowanie - w związku z brakiem zezwolenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w tym dniu na ściganie - musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 kodeksu postępowania karnego" - zaznaczył mecenas.

Skierowanie wniosku do ZP Rady Europy - jak dodał - nie ma wpływu na konieczność umorzenia postępowania.

W ocenie mec. Lewandowskiego Romanowski w dalszym ciągu korzysta z polskiego immunitetu parlamentarnego - jak napisał - "w związku z bezskutecznością i nieważnością uchwał Sejmu RP z dnia 12 lipca 2024 r.". Tego dnia Sejm uchylił immunitet Romanowskiemu oraz wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Mecenas przywołał też niedawną - z ubiegłego piątku - uchwałę Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zdaniem obrońcy SN potwierdził, że "Dariusz Korneluk (prokurator krajowy - red.) nie mógł skutecznie złożyć wniosku do Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Marcina Romanowskiego z uwagi na to, że urząd Prokuratora Krajowego zajmuje nieprzerwanie Dariusz Barski" - zaznaczył mec. Lewandowski.

Dodał też, że wniosku do ZP Rady Europy w sprawie Romanowskiego "nie odważył się podpisać Dariusz Korneluk".

Demontaż nazwy hotelu Marriott - zobacz zdjęcia:

Jakubiak wieczorny express szort 1