Zdjęcie z marszu 4 czerwca

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Marsz Miliona Serc w Warszawie. Data, godzina, trasa przemarszu

2023-10-01 9:26

W niedzielę 1 października przez Warszawę przejdzie Marsz Miliona Serc. Wydarzenie zorganizowane przez Koalicję Obywatelską ma przyciągnąć nawet milion ludzi. Poznaliśmy trasę, którą przejdą uczestnicy marszu.

Marsz Miliona Serc w Warszawie. Data, trasa, godzina rozpoczęcia marszu

Do udziału w wydarzeniu zapraszają samorządowcy, w tym m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Organizatorzy zapowiadają, że udział może w nim wziąć nawet milion osób. W czasie marszu inaczej będzie funkcjonować komunikacja miejska, a policja może zdecydować o czasowym zamknięciu ulic dla ruchu oraz objazdach.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszył Marsz Miliona Serc! Ogromne tłumy Polaków na ulicach Warszawy [ZDJĘCIA]

Ogromna manifestacja ma rozpocząć się 1 października, w samo południe, równo o godz. 12:00.

Uczestnicy pochodu przejdą następującą trasą:

  • Początek: rondo Romana Dmowskiego,
  • ul. Marszałkowska,
  • ul. Świętokrzyska,
  • al. Jana Pawła II,
  • Koniec: rondo Radosława.

Droga, jaką pokonają uczestnicy marszu wedle tych planów, to blisko cztery kilometry.

W zależności od liczby uczestników policja może zdecydować o zamknięciu ulic, którymi przejdzie marsz, a także dróg poprzecznych – w tym m.in. Alej Jerozolimskich, Prostej, alei „Solidarności” czy Słomińskiego.

W niedzielę, 1 października, autobusy będą kursowały Traktem Królewskim. Tego dnia wyjątkowo nie będzie deptaka dla spacerowiczów na Krakowskim Przedmieściu. Autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518 pojadą w tym rejonie trasami podstawowymi.

Marsz Miliona Serc w Warszawie. Jak dojechać spoza Warszawy?

Organizatorzy pochodu dodali na oficjalną stronę internetową zakładkę dotyczącą transportu. Za jej pośrednictwem można zgłosić potrzebę dojazdu na Marsz Miliona Serc spoza Warszawy. W internetowym wniosku należy podać imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy, następnie wskazać województwo, powiat i miejscowość. Dojazd ma być bezpłatny.

Marsz w Warszawie. Zmiany w organizacji ruchu. Pierwsze wejdą już w sobotę

Pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone już w sobotę, 30 września. Od godziny 12:00 nieczynny będzie przystanek Centrum 06, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich za rondem Dmowskiego, w stronę Dworca Centralnego. W zastępstwie zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek za przejściem dla pieszych. Z tego powodu zostanie wyłączonych z parkowania kilka miejsc postojowych.

W niedzielę, o godzinie 9:00, zostanie zamknięta ulica Marszałkowska – na odcinku od ronda Dmowskiego do ulicy Złotej. Kierowcy jadący Alejami Jerozolimskimi na rodzie Dmowskiego pojadą prosto lub skręcą w stronę placu Konstytucji. Z kolei nadjeżdżający stamtąd na rondzie skręcą – w lewo lub w prawo – w Aleje Jerozolimskie.

Podobnie z drugiej strony wyłączonego odcinka. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony placu Bankowego na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską skręcą wyłącznie w prawo, w kierunku Emilii Plater. Natomiast jadący Świętokrzyską przejadą prosto lub skręcą w Marszałkowską, ale tylko w stronę Królewskiej. Na Marszałkowską nie będzie można również wyjechać z tunelu na ulicy Złotej.

Pl. Konstytucji i ul. Popiełuszki czeka zamknięcie. Zmian ciąg dalszy

Od godziny 8:00 do 13:00 w niedzielę zostanie zamknięty plac Konstytucji wraz z ulicami prowadzącymi do niego. To właśnie tam będą zatrzymywały się autokary, którymi przyjadą uczestnicy wydarzenia. Zamknięta zostanie jezdnia ulicy Waryńskiego prowadząca od ronda Jazdy Polskiej w stronę placu.

Na rondzie kierowcy zjadą na jedną z jezdni Trasy Łazienkowskiej lub na ulicę Waryńskiego w kierunku Mokotowa. Auta nie wjadą w ulicę Marszałkowską także od strony placu Zbawiciela. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony ronda Dmowskiego, a także Piękną i Koszykową, nie pojadą w stronę Waryńskiego.

Podobne zmiany organizatorzy szykują na drugim końcu trasy. Na ulicy Popiełuszki zorganizowany zostanie postój dla autokarów odbierających uczestników zgromadzenia po jego zakończeniu. Droga ta będzie zamknięta na całej długości, od Słowackiego do placu Grunwaldzkiego, od godziny 13:00 do 20:00. Kierowcy nie wjadą na nią ani z placu Kuronia ani ulicy Słowackiego. Na placu Grunwaldzkim będą musieli skręcić w ulicę Broniewskiego lub w aleję Wojska Polskiego.

Kierowcy nie będą wpuszczani na ulicę Krasińskiego ani od Broniewskiego ani z placu Wilsona (zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do posesji).

Marsz Miliona Serc. Jak będzie działał transport publiczny?

W niedzielę, 1 października, od około godziny 9.00 do 19.00 metro i tramwaje będą kursowały częściej, a do obsługi linii będą skierowane dodatkowe pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego.

Na ulice wyjedzie blisko 100 autobusów i 60 tramwajów więcej niż normalnie w niedziele. Warto skorzystać z metra oraz połączeń kolejowych Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi (obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego).

Pociągi metra przyjadą na stacje tak jak w dzień powszedni w godzinach szczytu, czyli na linii M1 co 2 minuty 20 sekund a M2 – co 2 minuty i 50 sekund. Tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

Przez cały dzień autobusy linii 178, 409 i 520 będą kursowały na skróconych trasach. Linia 178 pojedzie z pętli Skorosze na rondo Daszyńskiego, 409 z Cmentarza Północnego dojedzie tylko do Metra Młociny, a 520 będzie łączyć Marysin z przystankiem Pomnik Lotnika.

Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami.

Kolejne zmiany w kursowaniu WTP zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

Trasy linii 1, 4, 7, 9, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26 i 33 zostaną podzielone na dwie części. Szczegóły na stronie WTP.

Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa „za tramwaj” – autobusy będą jeździły ulicami Towarową i Okopową między placem Zawiszy a przystankiem Niska 01 na Okopowej.

Na trasy wyjadą dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej: linii S1 (Otwock – Pruszków przez Warszawę Centralną), S20 (w godzinach porannych Sulejówek – Warszawa Zachodnia i popołudniowych Warszawa Zachodnia – Sulejówek Miłosna, przez Warszawę Centralną), S3 (w godzinach popołudniowych Warszawa Gdańska – Legionowo) i S30 (w godzinach porannych Legionowo – Warszawa Zachodnia). Linie SKM będą obsługiwane dłuższymi składami.

Świętokrzyskie. Donald Tusk na wiecu wyborczym w Skarżysku-Kamiennej