Marsz powstańców getta warszawskiego. Jak będzie wyglądała trasa?
Trasa marszu rozpocznie się spod pomnika Umschlagplatz (ul. Stawki 10 róg Dzikiej) 21 lipca o godz. 18:00. Uczestnicy przejdą ulicami: Stawki – Dubois – Zamenhoffa – Nowolipki – Andersa, tym samym zaliczając symboliczną trasę "od śmierci do życia". Wydarzenie pozostaje otwarte dla każdego, kto chciałby pielęgnować pamięć o mieszkańcach getta.
Zebrani będą nieść wstążki pamięci z imionami ofiar getta. Symboliczny element marszu można przygotować samemu albo otrzymać od wolontariuszy na miejscu.
"Marszowi Pamięci towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”, w ramach której zaprezentujemy zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała" – przeczytamy w komunikacie organizatorów.
Wciąż potrzeba upamiętnienia wielu bezimiennych ofiar
Mieszkańcy getta stając przed nieuchronną zagładą, postanowili wybrać dla siebie walkę o honor i godną śmierć. 19 kwietnia 1943 r., z bronią w ręku rozpoczęli blisko miesięczną walkę z okupantem. Wiele z ofiar zamkniętej dzielnicy wciąż pozostaje bezimiennych i niezidentyfikowanych, dlatego pamięć o nich również przyświeca tegorocznemu marszowi.
"81 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów. Jak co roku oddamy hołd ofiarom deportacji" – oświadczył ŻIH.
Zobacz poniżej zdjęcia odkrytego przez badaczy warsztatu sztućców z linią produkcyjną z czasów Getta Warszawskiego: