Maryna Wiazowśka

i

Autor: https://www.facebook.com/fanpageUW / pixabay.com Maryna Wiazowśka

Maryna Wiazowśka z wykładem dla społeczności UW 12.07. To zdobywczyni "matematycznego Nobla"

2022-07-12 11:21

Zdobywczyni najwyższego matematycznego wyróżnienia poprowadzi dziś specjalny wykład dla społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpienie prof. Maryny Wiazowśkiej będzie transmitowane w sieci. Więcej informacji o wydarzeniu z udziałem laureatki Medalu Fieldsa w naszym artykule.

Maryna Wiazowśka to jedna z najwybitniejszych matematyczek naszych czasów. Ukraińska profesorka znana jest ze swoich prac nad problemami geometrii i teorii liczb. W 2022 roku za swoje dokonania została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie matematyki - Medalem Fieldsa, zwanym potocznie "matematycznym Noblem". Wiazowśka jest drugą po Marjam Mirzachani kobietą, którą nagrodzono w ten sposób. O zagadnieniach, którymi zajmuje się w swojej pracy, opowie dziś na Uniewrsytecie Warszawskim. Genialna matematyczka została zaproszona w ramach spotkań z cyklu "Zapytaj Fizyka". Spotkanie będzie miało formę zdalną. Gdzie i o której oglądać transmisję? O tym w artykule.

Kierowcy pędzą tu nawet 190 km/h. Tunel pod Ursynowem jak tor wyścigowy

Wykład online laureatki Medalu Fieldsa

Maryna Viazovska cieszy się Medalem Fieldsa od niedawna. Wyróżnienie otrzymała 5 lipca 2022. Ukrainka została doceniona za przeprowadzenie dowodu na to, że sieć E8 zapewnia najgęstsze upakowanie identycznych sfer w 8 wymiarach, a także za dalszy wkład w powiązane problemy ekstremalne i problemy interpolacji w analizie Fouriera. Tych zagadnień będzie dotyczył jej wykład dla społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułowany "The sphere packing problem and beyond"

Start wystąpienia zaplanowano na godzinę 18:00. Transmisja online prowadzona będzie za pośrednictwem serwisu YouTube.

Cykl "Zapytaj fizyka" na UW

Wykłady z cyklu "Zapytaj fizyka" to okazja, by zapoznać się z najnowszymi pracami z dziedziny fizyki i matematyki wybitnych naukowców i naukowczyń. Wystąpienia organizowane są mniej więcej raz na miesiąc pod auspicjami Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej na temat dzisiejszego spotkania przeczytacie na stronie zapytajfizyka.fuw.edu.pl.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!