Ruszyły zmagania maturalne w Warszawie. Tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, przystępującym do egzaminu dojrzałości po reformie szkolnictwa. Po raz pierwszy za długopisy chwycili absolwenci i absolwentki 4-letnich liceów. Z kolei formuła 2015 przewidziana została absolwentom techników i szkół branżowych II stopnia.
Maturzysta o egzaminie z polskiego: Jestem rozbawiony jego poziomem
Wszystko na to wskazuje, że tegoroczna matura z poziomu podstawowego języka polskiego nie przysporzyła maturzystom zbyt wielu problemów. Chwile po godzinie 13:00 mogliśmy dowiedzieć się faktycznych konkretów, co znalazło się w dzisiejszych arkuszach. Największe zainteresowanie w tym przypadku tyczy się tematów wypracowań, najbardziej punktowanych na egzaminie. Młodzież pisząca egzamin w formule 2023 musiała sprostać następującym tematom: "Człowiek - istota pełna sprzeczności" oraz "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem".
Matura z polskiego 2023 - ARKUSZ
Dla arkuszy formuły starszej, z 2015 roku zamieszczono tematy o brzmieniu: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka" oraz "Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń". Do poleceń rozprawek zostały również dołączone fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.
Wypowiedzi zdających nową maturę są w większości podobne. Ich pierwsze słowa skupiają się na zdziwieniu prostotą tegorocznego egzaminu: – Wybitnie prosty test stworzony po to, żeby udowodnić, że reforma zadziałała – komentuje Rafał, maturzysta z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie. Zbliżonego zdania jest jego rówieśniczka Kasia z XLI LO im. Joachima Lelewela, również absolwentka ze stolicy: – Właśnie wyszłam, wydaje mi się, że jest łatwiej, niż w poprzednich latach. Test historycznoliteracki super prosty, wypracowanie na bardzo ogólny temat.
Matura 2023 z języka polskiego. "Dość łatwa"
Ponownie o prostocie matury z języka polskiego wypowiada się Mikołaj z VI LO im. Tadeusza Reytana, wskazując, że mogło dojść do jej specjalnego uproszczenia: – Czuć, że była „na rękę”, mogła być zdecydowanie trudniejsza. Czułem się dosyć przygotowany, natomiast polski nigdy nie był moim priorytetem i dalej również nie będę go potrzebował.
Trochę zastanowienia wprowadza Ola z 69 LO im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944, twierdząc, że pomimo banalności, z niektórymi zadaniami spotkała się pierwszy raz: – Jak dla mnie maturka dość łatwa, choć były nowe zadania, które pierwszy raz widziałam.
Wyjątkiem może być opinia Antka, maturzysty VI LO im. Tadeusza Reytana, który dostrzegł w czwartkowych arkuszach sporo różnic, porównując je do egzaminów próbnych. Tematy wypracowań sprawiły mu pewien kłopot: – Moje pierwsze wrażenie to mocne zdziwienie. Zauważyłem wiele różnic wobec arkuszy próbnych. Największym zaskoczeniem było dla mnie to, że po części język polski w użyciu brzmiał wyjątkowo bardzo prosto. Dużym zaskoczeniem były tematy wypracowań, trudniejsze niż się spodziewałem.