Nauka

i

Autor: fot. Pixabay

matura 2024

Matura 2024. 10 zasad, o których musisz pamiętać, pisząc rozprawkę z języka polskiego

2024-05-02 9:30

Rozprawka jest wypowiedzią argumentacyjną, z którą zmierzą się maturzyści zdający test z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Przed egzaminem warto uporządkować i przypomnieć sobie jej zasady, aby ze spokojem ducha przystąpić do matury.

Rozprawka składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia, a jej celem jest udowodnienie swojej racji, którą wyrażamy poprzez tezę lub hipotezę. Oto 10 punktów, o których warto pamiętać, zanim podejdziesz do egzaminu maturalnego.

Jak dobrze napisać rozprawkę na maturze? O tym musisz pamiętać

1. Pamiętaj, jaką formą wypowiedzi jest rozprawka

Według Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej rozprawka to "dłuższa forma wypowiedzi, w której piszący najpierw przedstawia własne stanowisko w określonej kwestii (zawartej w temacie rozprawki), a następnie uzasadnia swoje zdanie, wykorzystując zgromadzone argumenty poparte konkretnymi przykładami''. Wstęp ma zawierać tezę interpretacyjną, rozwinięcie - argumenty, a zakończenie podsumowanie oraz wnioski. Co istotne, autor tekstu musi zająć jasne stanowisko i stwierdzić, że teza interpretacyjna jest prawdziwa lub fałszywa.

2. Przed przystąpieniem do pisania rozprawki, stwórz zarys swojej pracy

Twój szkic może być zarówno napisany w punktach, jak i rozrysowany w mapie myśli. Napisz swoją tezę lub hipotezę, argumenty wraz z przykładami, przygotuj również kontrargumenty i uporządkuj je. Nie zapominaj o kontekstach, które pogłębiają twoje rozważania.

3. Napisanie poprawnej tezy lub hipotezy ułatwia i porządkuje całą rozprawkę

Teza to założenie, którego autor jest pewien i dobiera argumenty w taki sposób, żeby potwierdzały to stanowisko.

4. Zadbaj o poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną

Sprawdzaj, czy połączenia wyrazów w zdaniach i związkach frazeologicznych są poprawne, czy wyrazy mają właściwe zakończenia i zostały użyte zgodnie z tym, co oznaczają. Jeśli nie jesteś pewien słownictwa, masz możliwość skorzystania ze słownika. Poprawnie stosuj przecinki i średniki.

5. Zapoznaj się z przydatnym słownictwem przy pisaniu rozprawki

W rozprawce warto korzystać z określonych zwrotów. Są bardzo pomocne, pomagają nadać sens całej wypowiedzi i uporządkować jej treść. Wybierz te zwroty, które będą dla ciebie najwygodniejsze w użyciu. Znajdziesz je w repetytoriach, materiałach edukacyjnych od nauczycieli lub na stronie CKE.

6. Pamiętaj, że kolejne elementy wypracowania muszą logicznie z siebie wynikać i łączyć się w spójną całość

Kompozycja rozprawki powinna ułatwić czytającemu jej zrozumienie, a przede wszystkim przekonać o słuszności postawionej tezy. Nie zapominaj o zachowaniu odpowiednich proporcji między poszczególnymi częściami rozprawki.

7. Pamiętaj o wprowadzeniu do pracy kontekstów

Zastosowanie kontekstów w pracy pisemnej ma na celu lepsze zrozumienie pracy bądź wypowiedzi. Musi dotyczyć tematu, a także rozwijać go, wspierać i spajać argumentację.

8. Poćwicz pisanie rozprawek, korzystając z dostępnych matur z zeszłych lat

Trening czyni mistrza, dlatego warto poćwiczyć swój język i oswoić się z rozprawką.

9. Uporządkuj i przypomnij sobie lektury oraz zawarte w nich motywy

Lista lektur obowiązkowych oraz wymaganych znajduje się na stronie CKE. Ponadto można je znaleźć rozpisane na każdym przykładowym arkuszu maturalnym oraz w podręcznikach i repetytoriach.

10. Zapoznaj się z materiałami zamieszczonymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Na oficjalnej stronie CKE dostępne są nie tylko arkusze maturalne, ale również informatory, wymagania maturalne i wzorcowe rozprawki.

Maturzyści dzielą się pierwszymi wrażeniami po egzaminie z Języka Polskiego