Co będzie na maturze z polskiego?
Matura pisemna z języka polskiego 2024 na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek 7 maja. Z kolei 20 maja uczniowie przystąpią do egzaminu rozszerzonego, który obejmuje więcej lektur. Dodatkowo uczniowie zdają maturę ustną (egzamin przed komisją, odpowiedzi na pytania).
Przecieki maturalne. Motyw wojny na maturze z polskiego?
Maturzyści wykorzystują ostatnie godziny na naukę, przypominają sobie lektury, szukają przecieków i zastanawiają się, co będzie w tym roku na maturze z polskiego. Część z nich obstawia, że na maturze może pojawić się motyw wojny - wszystko ze względu na nasilające się kryzysy na świecie, w tym wojnę w Ukrainie.
Niektórzy uczniowie spodziewają się z kolei pytań i zadań dotyczących dzieł Marka Hłaski, ponieważ jest on patronem roku 2024 (minęło 90 lat od jego urodzenia).
Marek Hłasko, kim był, książki
Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Debiutował jako 20-latek opowiadaniem "Baza Sokołowska". Prawdziwą popularność i Nagrodę Literacką Wydawców zdobył za zbiór opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" z 1956 r.
Na podstawie jego prozy powstały filmy ("Zbieg", "Pętla", "Baza ludzi umarłych"). Po wyjeździe z Polski w 1957 r. napisał m.in. "Sowa, córka piekarza", "Wszyscy byli odwróceni", "Drugie zabicie psa", a także wspomnienia i jedną z najbardziej znanych swoich książek - "Piękni dwudziestoletni".
"Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski" - napisali posłowie w uchwale ustanawiającej Hłaskę patronem 2024 roku.
Hłasko zmarł tragicznie 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden, jego prochy sprowadzono do Polski w 1975 roku.