Matura z polskiego

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Matura z polskiego, arkusze

matura 2024

Matura 2024. Przecieki przed egzaminem z języka polskiego. Wiele osób spodziewa się tego autora i jednego motywu

2024-05-07 8:00

Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek 7 maja 2024, egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowano na 20 maja. Wielu uczniów i nauczycieli spodziewa się, że na maturze pojawi się książka lub fragment tekstu autora, który jest patronem roku 2024. Spodziewany jest także konkretny motyw, który nawiązuje do bieżącej sytuacji na świecie. Szczegóły poniżej.

Co będzie na maturze z polskiego?

Matura pisemna z języka polskiego 2024 na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek 7 maja. Z kolei 20 maja uczniowie przystąpią do egzaminu rozszerzonego, który obejmuje więcej lektur. Dodatkowo uczniowie zdają maturę ustną (egzamin przed komisją, odpowiedzi na pytania).

Przecieki maturalne. Motyw wojny na maturze z polskiego?

Maturzyści wykorzystują ostatnie godziny na naukę, przypominają sobie lektury, szukają przecieków i zastanawiają się, co będzie w tym roku na maturze z polskiego. Część z nich obstawia, że na maturze może pojawić się motyw wojny - wszystko ze względu na nasilające się kryzysy na świecie, w tym wojnę w Ukrainie.

Niektórzy uczniowie spodziewają się z kolei pytań i zadań dotyczących dzieł Marka Hłaski, ponieważ jest on patronem roku 2024 (minęło 90 lat od jego urodzenia).

Marek Hłasko, kim był, książki

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Debiutował jako 20-latek opowiadaniem "Baza Sokołowska". Prawdziwą popularność i Nagrodę Literacką Wydawców zdobył za zbiór opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" z 1956 r. 

Na podstawie jego prozy powstały filmy ("Zbieg", "Pętla", "Baza ludzi umarłych"). Po wyjeździe z Polski w 1957 r. napisał m.in. "Sowa, córka piekarza", "Wszyscy byli odwróceni", "Drugie zabicie psa", a także wspomnienia i jedną z najbardziej znanych swoich książek - "Piękni dwudziestoletni".

"Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski" - napisali posłowie w uchwale ustanawiającej Hłaskę patronem 2024 roku.

Hłasko zmarł tragicznie 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden, jego prochy sprowadzono do Polski w 1975 roku.

Quiz. Zdałbyś maturę z polskiego? Powtórka z pozytywizmu. Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy maturzysta
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od podstawowych pojęć. Praca u podstaw to:
Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach