Neandertalczyk

i

Autor: Gianfranco Goria flickr.com Neandertalczyk

Mazowsze: archeolodzy odkryli narzędzia neandertalczyków! Zobaczcie, jak wyglądają

2021-09-27 10:13

O wsi Iłża, na południowym krańcu województwa mazowieckiego, głośno jest ostatnio w całym polskim środowisku archeologicznym. To właśnie tam odkryto narzędzia, których używali neandertalczycy. Więcej o tym niezwykle ważnym znalezisku przeczytacie w naszym artykule.

Narzędzia neandertalczyków odkryte na Mazowszu to według specjalistów niezwykle ważne znalezisko. Dwa krzemienne noże i kilkadziesiąt odłupanych kawałków kamienia, powstałych zapewne przy obróbce narzędzi, odkryto we wsi Iłża, na południowych krańcach województwa w trakcie badań wykopaliskowych Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Choć noże wykopano jeszcze w sierpniu, informacja dopiero teraz wydostała się poza środowisko archeologiczne i zaczęła krążyć w mediach. Odkrycie może rozpocząć całkiem nowy rozdział w polskich badaniach nad neandertalczykami. W dalszej części artykułu zobaczycie, jak wyglądały noże naszych przodków.

Nietypowa kradzież w sklepie elektronicznym

Noże sprzed 40-80 tys. lat!

Na stronie Muzeum Regionalnego w Iłży znaleźć można poświęcony odkryciu artykuł dr Witolda Gróżdźa z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Stwierdza on, że ze względu na występowanie złóż krzemienia czekoladowego na terenach południowego Mazowsza, rejon był atrakcyjny dla ludności paleolitycznej. Znalezione narzędzia pochodzą sprzed około 40-80 tysięcy lat. Najciekawsze okazy to dwa kamienne noże, które wykorzystywano do dzielenia tusz upolowanych zwierząt. Wspomniane narzędzia znalezione zostały na powierzchni, a dalsze badania przeprowadzone zostaną jesienią 2021.

Źródło: Muzeum Regionalne w Iłży

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Noże neandertalczyków mają charakterystyczny kształt, który odróżnia je od narzędzi człowieka neolitu, również znajdywanych w rejonie. Odkryte noże są asymetryczne i posiadają część zwaną "tylcem", która zapewniała pewny chwyt. Odkrycie jest niezwykle ważne, gdyż większości odkryć związanych z neandertalczykami dokonuje się w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i województwa dolnośląskiego, gdzie znajdują się liczne jaskinie. Noże z Iłży mogą stanowić wstęp do poszukiwań śladów społeczności paleolitycznej poza jaskiniami. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają znalezione narzędzia.