kamienica

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SE / EAST NEWS

Z miasta

Miasto Jest Nasze przygotowało mapę warszawskich pustostanów. Tyle ich jest w stolicy

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze (MJN) postanowiło zainteresować się tematem pustostanów w Warszawie. Sporządzono mapę, na której widać obiekty pozostające we władaniu miasta. Ile jest takich miejsc w stolicy?

Spis treści

  1. Ile pustostanów jest w Warszawie? MJN podaje dane
  2. Pustostany należące do miasta to wierzchołek góry lodowej
  3. Polityka Warszawy wobec pustostanów

Ile pustostanów jest w Warszawie? MJN podaje dane

Aktywiści Miasto Jest Nasze (MJN) przygotowali interaktywną mapę pustostanów warszawskich. Uwzględnili na niej tylko te obiekty, które pozostają w zarządzie lub są własnością bezpośrednią miasta Warszawy. Z mapy wynika, że w stolicy jest ponad 200 tego typu budynków.

Pustostany występują w praktycznie każdej dzielnicy miasta, ale najwięcej jest ich na Pradze-Północ, Woli i Mokotowie.

Informacje niezbędne do stworzenia mapy udzielili działaczom sami urzędnicy w ramach dostępu do informacji publicznej. Twórcy mapy określili pustostan jako "budynek, który nie jest zamieszkany ani w żaden sposób wykorzystywany".

Celem powstania mapy było zwrócenie uwagi na lata zaniedbań ze strony miasta.

- Mamy wiele budynków, które stoją puste, niszczeją, są to często zabytki. Chcielibyśmy, żeby ten temat przeszedł do debaty publicznej, żeby władze miasta zaadresowały ten problem w swojej polityce. Chcielibyśmy, żeby te budynki wróciły do zasobu miejskiego - mówi współautor opracowania Damian Gregier.

Twórcy raportu podkreślają, że w czasach, gdy w stolicy każdy metr kwadratowy powierzchni ma wartość dziesiątek tysięcy złotych, nie powinno się pozwalać na marnotrawstwo całych mieszkań.

Pustostany należące do miasta to wierzchołek góry lodowej

Wydaje się, że temat poruszony przez aktywistów MJN to tylko zalążek większego problemu. Według danych z Urzędu Statystycznego w Warszawie wiosną 2021 roku w mieście znajdowało się ok. 207 tysięcy pustostanów.

Z kolei ostatnio głośno było o nowym sposobie na zliczanie pustostanów w Warszawie. Bazuje on na pomiarach zużycia prądu. Na tej podstawie ustalono, że w aż 96 955 mieszkaniach w stolicy Polski zużycie prądu było w ubiegłym roku znikome, co oznacza, że prawdopodobnie nikt tam nie mieszka.

Jak widać, liczby te znacząco różnią się od zestawienia przygotowanego przez aktywistów. Należy jednak pamiętać, ze MJN uwzględniło tylko mieszkania należące do miasta, a pozostałe statystyki dotyczą ogółu, a więc też mieszkań pozostających własnością prywatną.

Polityka Warszawy wobec pustostanów

Mimo zarzutów aktywistów, wydaje się, że miasto robi wiele, by zaadaptować i wykorzystywać pustostany. W raporcie NIK na ten temat, który został opublikowany w kwietniu tego roku, czytamy: "Władze Warszawy prawidłowo gospodarowały pustostanami. Miasto racjonalnie wydatkowało środki na utrzymanie i poprawę stanu technicznego pustostanów - w latach 2020-2023 (I kwartał) wyremontowano ponad 4,6 tys. lokali i przeprowadzono kompleksowe modernizacje 39 budynków mieszkalnych".

Z kolei w lipcu tego roku Zarząd Dzielnicy Wola przyjął uchwałę, w której zatwierdził plan zagospodarowania pustostanów, na mocy której przejdą one gruntowne remonty i powstaną w nich mieszkania komunalne. W tym samym miesiącu w tej dzielnicy ruszył program "Lokal za remont", o którym szerzej pisaliśmy tu.

Mapa pustostanów przygotowana przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze dostępna jest pod adresem: https://pustostany.miastojestnasze.org/.

Współpraca: Jakub Husarz, Radio Eska

W tych miejscach w Warszawie jest najwięcej remontów w te wakacje - unikaj tych adresów:

Mellina - Jan Śpiewak: to ja wymyśliłem hasło patodeweloperka