Gołoledź w Warszawie

i

Autor: PAP/Kalbar Gołoledź w Warszawie

Miasto walczy z gołoledzią. Pojawiają się apele do zarządów

2022-12-20 9:27

Od rana Warszawa walczy z ogromną gołoledzią, którą jest bardzo niebezpieczna. ZOM apeluje do innych podmiotów odpowiedzialnych za walkę z trudnymi warunkami na drodze. Musimy szczególnie uważać, jeśli nie chcemy trafić na SOR.

Miasto walczy z gołoledzią

Poranna gołoledź w Warszawie zaskoczyła mieszkańców i władze miasta. Na ulicach jest tak ślisko, że aż niebezpiecznie. Stołeczny Zakład Oczyszczania Miasta wzywa innych zarządców terenów w Warszawie o posypywanie chodników i dróg w związku z gołoledzią, która rano występuje w mieście.

- Służby oczyszczania całą noc pracują, aby złagodzić jej skutki. Działania Zarządu Oczyszczania Miasta objęły równolegle ulice i tereny dla pieszych. Od godz. 22.00 do 6.30 posypywane były jezdnie, dzięki czemu utrzymana została ciągłość kursowania autobusów miejskich - podkreśla kierowniczka Działu Organizacyjnego i Komunikacji Społecznej ZOM w Warszawie Iwona Fryczyńska. 

Czytaj także: Gołoledź na warszawskich drogach. Ogromne utrudnienia, ostrzeżenia od prezydenta

- Na tych terenach dla pieszych, za które odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, pracują ekipy porządkowe. Ich zadanie to przeciwdziałanie i likwidacja śliskości, w pierwszej kolejności na kładkach i schodach, przystankach, a także w miejscach, gdzie ruch pieszych jest największy, np. dojściach do metra i 4400 przystankach - podała.

Apel do zarządców osiedli 

ZOM wezwał do działania pozostałych zarządców, ponieważ chodniki w Warszawie są oblodzone i panują trudne warunki dla pieszych.

Fryczyńska przypomniała, że obowiązek taki oprócz ZOM spoczywa w stolicy na zarządcach osiedli i chodników przylegających do nieruchomości, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie dróg ekspresowych, części chodników, schodów oraz na mostach most - Południowym i gen. Stefana Grota-Roweckiego.

- Ponawiamy apel do pozostałych zarządców - zadbajcie o tereny, za które odpowiadacie, posypcie chodniki i ulice, zadbajcie o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy - napisała kierowniczka.

Oprócz nich obowiązek ten należy do urzędów 18 dzielnic, które odpowiadają za 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln mkw. chodników wzdłuż tych dróg, Zarządzie Terenów Publicznych w Śródmieściu, Zarządzie Praskich Terenów Publicznych na Pradze-Północ i Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy - na alejkach i chodnikach w parkach i wokół nich.

Zima w Warszawie. Pierwsza poranna śnieżyca zaskoczyła drogowców?