Międzynarodowy Dzień Jeża. Jak można pomóc jeżom w Warszawie?
Przełom października i listopada to czas, kiedy jeże przygotowują się do zimowego snu. Żeby ułatwić im przetrwanie zimy warto w jednym z dalszych miejsc ogrodu lub parku utworzyć kopiec z gałęzi i suchych liści (dodatkowo można go zabezpieczyć od góry folią ogrodową przed deszczem). W takim kopcu jeże będą miały miejsce do założenia gniazda. Warto pamiętać, by nie dokarmiać jeży późną jesienią, ponieważ zapadają one w sen zimowy. Przykład tego, jak można pomóc jeżom można czerpać z dzielnicy Ursynów, która jest jedną z największych warszawskich ostoi dla jeży.
W tym roku w kolejnych trzech ursynowskich parkach powstały miejsca zimowania dla jeży. Od kilku lat dzielnica organizuje im miejsca do przezimowania w parkach. Są to specjalne ogrodzone siatką trawniki na terenie, których gromadzone są opadłe liście. Dzięki temu mogą one spokojnie hibernować z dala od psów, czy wandali. Nowe ekostrefy powstały z budżetu obywatelskiego „Ursynów przyjazny jeżom”, na który zagłosowało 2,3 tys. mieszkańców.
W trakcie Międzynarodowego Dnia Jeża pamiętajmy, że te pożyteczne dzikie zwierzęta są częścią miejskiego ekosystemu i są zwierzętami chronionymi. Warto więc zostawić dla nich w ogrodzie lub parku kopiec z jesiennych liści, lub zgłaszać potrzebę utworzenia nowych siedlisk dla jeży za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub portalu Warszawa 19 115.
Co zrobić z chorym lub rannym jeżem?
Jeże to dzikie zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. Jeśli spotkamy jeża w środku dnia, to może oznaczać, że coś jest z nim „nie tak”. Poranione, chude (przypominające kształtem klepsydrę, a nie kroplę) lub chwiejące się na nogach zwierzę, które nie zwija się w kulkę zapewne wymaga naszej pomocy. Podobnie jest z małymi jeżami, które zaobserwujemy bez matki – nie należy ich od razu zabierać, ale obserwować, czy matka nie ukryła się w zaroślach. Zwierzę z objawami opisanymi powyżej wymaga naszej pomocy. Najlepiej zanieść je w pudełku do lokalnego weterynarza lub poinformować lokalne oddziały „Eko patrolu” których funkcjonariusze pomogą nam ze zwierzęciem. Jeży nie należy leczyć samemu.
Więcej informacji o tym co zrobić w wypadku znalezienia rannego zwierzęcia znajdziecie na stronie Warszawa 19115.
Ciekawostki o jeżach
Wiele osób kojarzy jeże jako urocze zwierzątko z wierszyka, które jesienią przenosi jabłka na kolczastych plecach. Ta literacka wizja daleka jest od prawdziwej. Jeże to drapieżniki i jabłka nie wchodzą w skład ich diety. Te niewielkie ssaki żywią się głównie owadami, ślimakami, jaszczurkami a nawet wężami!
W miastach często można zaobserwować jeże wyjadające jedzenie pozostawione dla kotów miejskich. Chociaż nie jest to ich ulubione jedzenie to nie pogardza one takim łatwym łupem. Jeśli chcemy dokarmiać jeże, to musimy pamiętać, że wystawianie miseczki z krowim mlekiem dla jeży to bardzo zły pomysł. Krowie mleko jest dla jeży trujące! Zdecydowanie lepiej wystawić miseczkę z wodą.
Jeśli chcemy poczęstować czymś jeża, to lepiej wybrać do tego surową pierś kurczaka lub karmę dla kociąt. Te „kolczaste kulki” zjadają także pędraki i żuki które niszczą rośliny ogrodowe, dlatego warto ułatwić mu dotarcie do naszych przydomowych ogrodów, by w naturalny sposób pozbyć się szkodników. Substancje chemiczne stosowane w ogrodach do zwalczania ślimaków zabijają jeże. Jeż, który zje otrutego trutką mięczaka zazwyczaj umiera.
Polecany artykuł: