Międzynarodowy Dzień Teatru w dobie epidemii

i

Autor: pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Teatru w dobie epidemii. Co przygotowały stołeczne teatry? [PROGRAM]

2020-03-27 18:27

Święto ludzi teatru odbywa się w okolicznościach niezwykle trudnych. Jednak warszawskie sceny szybko zareagowały w sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń kulturalnych, oferując swoim widzom możliwość obejrzenia ciekawych spektakli i projektów teatralnych on-line. Jak będzie wyglądał program wydarzeń? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Zostań w domu - nie wychodź z teatru!

To akcja zainicjowana przez warszawskie teatry w odpowiedzi na ograniczenia spowodowane epidemią. Dzięki tej inicjatywie możemy obejrzeć spektakle on-line, spotkania z aktorkami i aktorami w mediach społecznościowych, mamy okazję na popatrzenie na teatr od kuchni.

Teatr Żydowski

Teatr Żydowski zaprasza w piątek, 27 marca, o godz. 19.00 na czytanie performatywne na żywo tekstu komedii „Całuj ciotkę” w reżyserii Karoliny Kirsz. To ostatnia, dotąd nie wystawiona sztuka wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina.

Teatr Powszechny

Teatr Powszechny zachęca do skorzystania z programu „Powszechny online. Teatr minimum”. W jego ramach na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych regularnie udostępniane są wartościowe materiały teatru - nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz projekt „Księga z San Michele. Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthego z pomocą wyobraźni” (czytania w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego oraz Krystiana Lupy i Piotra Skiby).

TR Warszawa

TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”, proponuje oglądanie pokazu online rejestracji spektaklu „Woyzeck” w reżyserii laureata nagrody DEBIUT TR 2017, Grzegorza Jaremki. Pokaz odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 marca, o godz. 19.00 na Facebook’u Live TR Warszawa.

Teatr Wielki - Opera Narodowa

Teatr Wielki - Opera Narodowa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, pokaże on-line operę „Carmen”. Sztukę będzie można obejrzeć w trzech terminach - 28 i 31 marca oraz 2 kwietnia o godz. 19.00.

Nowy Teatr

Nowy Teatr zaprasza na spektakl „Jezus” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Pokaz będzie dostępny od niedzieli, 29 marca, od godz. 12.00, do poniedziałku, 30 marca, do północy.

Teatr Lalka

Teatr Lalka proponuje spektakl „Krawiec Niteczka” według Kornela Makuszyńskiego. Spektakl ten jest dostępny na platformie vod.tvp.pl.

Teatr Ateneum

Teatr Ateneum, dołączając do akcji, poleca widzom spektakl, będący debiutem reżyserskim Piotra Fronczewskiego - „Ja, Feuerbach”. Ponadto teatr regularnie przygotowuje dla swoich widzów szereg artystycznych atrakcji na swoich mediach społecznościowych - Facebooku i Instagramie.

Teatr Dramatyczny

Teatr Dramatyczny na swoim kanale YouTube udostępnia ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu. Proponuje również obejrzenie on-line spektakli „Szczęśliwe dni” na podstawie sztuki Samuela Becketta oraz „Wymazywanie” w reżyserii Krystiana Lupy.

Teatr Studio

Teatr Studio informuje o darmowych streamingach spektakli operowych ze świata. Zachęca również do zapoznania się z Kolekcją Galerii Studio, która powstała w 1972 roku z inicjatywy Józefa Szajny. Jest to wyjątkowy zbiór sztuki XX i XXI wieku, który liczy obecnie blisko tysiąc obiektów. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 12.00 Marcin Masecki w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie m.in. Teleman, Mozart, Beethoven, Scarlatti, Schubert, a w pierwszym odcinku, 29 marca, „Wariacje Golbergowskie” Bacha. W repertuarze on-line Teatru Studio znalazło się także video - słuchowisko „Ameryka(nie)”. Teatr rusza także z projektem KWARANTANNA - będziemy mogli oglądać najzdolniejszych artystów polskiego teatru, tańca i sztuk performatywnych młodego oraz średniego pokolenia w mikroprzedstawieniach przygotowanych w prywatnych mieszkaniach przy użyciu najprostszych środków.

Koronawirus - fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Teatr Współczesny

Teatr Współczesny na początek proponuje materiał ze spotkania, które odbyło się po projekcji spektaklu "Tango", pierwszego z cyklu spotkań zorganizowanych przy okazji 60-lecia Teatru Współczesnego. Goście spotkania: Marta Lipińska, Danuta Szaflarska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Michnikowski, prowadzi Maciej Englert. Udostępnia również spektakl „Męczeństwo Piotra Ohey’a“ Sławomira Mrożka, wyreżyserowane w 1962 r. przez Erwina Axera.

Teatr Lalek Guliwer

Teatr Lalek Guliwer zaprasza do projektu #TeatrGuliwerOnline. Na profilu FB ruszył cykl Wirtualnych Podróży Guliwera. 

Teatr Syrena

Teatr Syrena zaprasza na swój facebookowy profil na spotkanie z aktorami, grającymi na scenie na co dzień, a także do oglądania kanału You Tube, gdzie pokazuje kulisy powstawania spektakli. Natomiast w najbliższy piątek, 27 marca, od godz. 19.00 do godz. 23.30 w poniedziałek 30 marca, zostanie udostępniony spektakl "BEM! Powrót Człowieka-Armaty” (reż. Michał Walczak), będący koprodukcją Teatru Syrena, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w Burdelu.

Zwrot lub wymiana biletów

W obecnej sytuacji, gdy wszystkie wydarzenia w miejskich instytucjach kultury zostały odwołane, zachęcamy mieszkańców do przebukowania biletów na inne terminy bądź wydarzenie. Natomiast informujemy, że w każdej placówce przysługuje również możliwość zwrotu biletu. Szczegółowe informacje na temat formy wymiany biletu, zmiany terminu czy zwrotu, znajdują się na stronach poszczególnych placówek kulturalnych.

 

W teatrze w Olsztynie zamiast spektakli szyją maseczki