Miejskie autobusy zamienią się w karetki
Miejskie autobusy zostaną przekształcone w karetki. To odpowiedź miasta na stale rosnącą liczbę zakażeń na Mazowszu. Miejskie Zakłady Autobusowe mają przekazać dwa pojazdy, dzięki którym możliwe będzie przewiezienie do szpitala większej liczby osób jednocześnie.
Czytaj także: Pierwszy pacjent w szpitalu na Stadionie Narodowym! Co już wiemy?
Karetka w autobusie: Ilu pacjentów przewiezie?
W zajezdni przy ul. Stalowej trwa właśnie dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. - Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów - informuje ratusz.
Czytaj także: Stołeczni Samarytanie ratują warszawiaków i odciążają pogotowie!
Kto będzie jeździł karetkami-autobusami?
Do pracy MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej. Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak w razie potrzeby zostaną udostępnione również pojazdy przegubowe.
- Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań - informuje ratusz.
Czytaj także: Sytuacja w warszawskim pogotowiu coraz gorsza. Do akcji wkraczają policjanci!
- Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji.W zależności od potrzeb, planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach - podkreślają urzędnicy.