Śmieci

i

Autor: pixabay.com/RitaE Zdjęcie ilustracyjne

Śmieci w Warszawie nie będą już problemem. Nowe opcje dla mieszkańców miasta

2023-01-23 14:14

Elektrośmieci potrafią przysporzyć wielu problemów, jeśli nie wie się, gdzie je zutylizować. Na szczęście mieszkańcy Warszawy nie muszą się tym przejmować. Na terenie miasta można zamówić bezpłatny odbiór tego rodzaju odpadów.

Śmieci i ich wywóz w dużych miastach to bardzo ważna część funkcjonowania metropolii. Stołeczny ratusz ma tego świadomość i wychodzi z kolejną inicjatywą. Tym razem dotyczy ona elektrośmieci, które nie raz i nie dwa spędzały sen z powiek osobom, które chciały się ich pozbyć.

Czytaj także: Licytacje WOŚP 2023. Zwiedzanie podziemi PKiN i rejs motorówką z Trzaskowskim to dopiero początek

Problem odbioru elektrośmieci rozwiązany

- Do tej pory mieszkańcy mogli zamówić odbiór elektrośmieci z domu tylko w przypadku większych odpadów – lodówek, pralek oraz telewizorów powyżej 24 cali. Teraz można zamówić odbiór starych lub zepsutych telewizorów i monitorów bez względu na ich wielkość czy wagę - poinformował stołeczny ratusz.

Osoby, które chcą z takiej usługi skorzystać muszą jedynie zadzwonić pod numer tel. 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

- Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki - podkreślił ratusz.

Inne opcje dla mieszkańców

Warszawiacy mogą oddać zużyty sprzęt w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych pojazdach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach). Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą oddać do nich zużyty sprzęt w soboty w godz. 10-14.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. 

Tyle opcji powinno sprawić, że w kwestii elektrośmieci naprawdę zapanuje porządek.

Po kultowym bazarku zostały tylko śmieci. Smutny widok na Gocławiu