Mieszkania dla bezdomnych bez dodatkowych formalności. Tak będzie w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w ramach programu pilotażowego. Chodzi o to, że osoby bezdomne najpierw dostaną mieszkanie - a potem terapeuci i opieka społeczna zajmą się ich życiowymi problemami. Pilotaż zakłada po 10 mieszkań w każdym z miast biorących udział w programie. Początkowo bezdomni będą objęci codziennym wsparciem specjalistów z opieki społecznej, psychologów i terapeutów. Potem stopniowo mają się usamodzielniać i w ramach terapii wychodzić z problemów osobistych i z uzależnieniami.
Na pewno w takim rachunku ciągłym, jak policzymy wszystkie koszty funkcjonowania osób bezdomnych, w tym służbę zdrowia - to może się okazać że program będzie tańszy i jakościowo lepszy - bo to jest kwestia ratowania życia - mówi Tomasz Pactwa, z biura projektów społecznych m.st Warszawy.
Podobny program to rozwiązanie ze Stanów Zjednoczonych. Tam na 10 przyznanych mieszkań 8 udało się utrzymać i wyprowadzić z bezdomności przyjętych do programu. Rozwiązanie działa także w Finlandii i Portugalii.
W stolicy łącznie - docelowo ma powstać 30 takich mieszkań dla bezdomnych.
Polecany artykuł: