Mieszkanie za remont w Warszawie - na czym polega program?
O tym, jak trudno jest znaleźć w Warszawie mieszkanie za rozsądne pieniądze, wiedzą doskonale wszyscy wynajmujący oraz poszukujący lokum do kupienia. Miastu zależy więc, aby choć częściowo wspomóc konkretną grupę mieszkańców w ich poszukiwaniach. Stąd pomysł na program "Mieszkanie za remont".
- "Mieszkanie za remont" to uzupełnienie naszego warszawskiego programu mieszkaniowego, szczególnie skupionego na remontach pustostanów. Podkreślam, że jest to uzupełnienie, dlatego że już trzeci rok mamy cel wyremontowania 1,8 tys. mieszkań i to zrobiliśmy w roku ubiegłym, a też myślę, że taki cel osiągniemy w roku 2024 - przekazała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
O szczegółach programu opowiedziała również Wanda Grudzień z Porozumienia dla Pragi. - To jest program, o który wraz z lokatorami mieszkań komunalnych zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Chodzi o to, że mieszkańcy nie będą musieli oczekiwać w bardzo długiej kolejce na mieszkanie, tylko będą mieli możliwość wyremontować je oddolnie i podpisać umowę najmu. Część lokali będzie z tego programu wyłączona. Chodzi na przykład o lokale, którą są w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Tam rzeczywiście powinien odbyć się remont pod okiem konserwatora. Dotyczy to też lokali, w których potrzebne są bardzo duże zmiany, na przykład związane z instalacją centralnego ogrzewania albo z instalacją gazową - zaznaczyła w rozmowie z reporterką Radia Eska działaczka.
Mieszkanie za remont w Warszawie - dla kogo? Kryteria
Jak już wspomnieliśmy, program jest przeznaczony dla tych, którzy oczekują na mieszkanie komunalne. - "Mieszkanie za remont" pozwoli osobom, które są już w kolejce, są zakwalifikowane do pomocy mieszkaniowej, czyli spełniają kryteria, które pozwolą otrzymać mieszkanie komunalne w Warszawie, żeby mogły wyremontować sobie sami mieszkanie i w ten sposób szybciej zamieszkać. [...] Liczbę tych mieszkań przygotowują konkretne dzielnice, ponieważ lokale muszą spełnić pewne kryteria. [...] To są mieszkania, w których szacunkowy koszt całego remontu nie przekracza 50 proc. średniego remontu na pustostany w Warszawie - podkreśliła Machnowska-Góra.
Po przeprowadzonej analizie dzielnice zgłoszą się z konkretnymi propozycjami do rodzin w kolejce. Koszty remontu, wpisane w porozumienie remontowe, mogą zostać zwrócone w czynszach. Na razie nie wiadomo, jaka będzie liczba mieszkań przekazanych w ramach programu.
W Warszawie mieszkanie komunalne może zostać przyznane po spełnieniu warunków związanych z dochodem. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to 1971 zł netto miesięcznie, a na przykład czteroosobowego - 4467,59 zł netto miesięcznie. Inne progi obowiązują m.in. osoby z niepełnosprawnościami czy emerytów.
Pustostan przy Wolskiej 43 - zobacz zdjęcia: