Cała długość ul. Marszałkowskiej, od Królewskiej do pl. Bankowego miała do tej pory wyznaczone pasy do parkowania na chodniku o długości - pierwszy ok. 50 metrów, drugi ok. 80 metrów i trzeci ok. 150 metrów. Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich zapowiedział, że teraz będą tam zatoki parkingowe o łącznej długości ok. 130 metrów (pełnej szerokości - zatoka nie jest prostokątna).
Modernizacja ul. Marszałkowskiej. Co czeka warszawskich kierowców?
Zwrócił też uwagę, że miejsca postojowe nie były całkowicie wypełnione. "A efektem przebudowy będzie szereg nowych rzeczy, na które znalazło się tam dzięki temu miejsce m.in chodnik, droga dla rowerów, zieleń" - wyjaśnił.
Zwężenie kolejnej ulicy jest ciosem dla kierowców. Nie dość, że na i tak już zakorkowanej ulicy będą się teraz tworzyły jeszcze większe zatory, to inwestycja spowodowała zmniejszenie ilości miejsc parkingowych. Ulica będzie węższa, za to powstanie ścieżka rowerowa.
Przed zwężeniem samochody można było zaparkować na długości ok. 280 metrów, po zakończeniu inwestycji kierowcom pozostawiono jedynie ok. 130 metrów. Na takim odcinku zmieści się około 21 samochodów (wcześniej miejsca starczyło dla ok. 46 aut).
Zniknie blisko połowa miejsc parkingowych przy pl. Bankowym
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa określono, że w przypadku samochodów osobowych miejsce parkingowe usytuowane wzdłuż jezdni, powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej "szerokość 3,6 m, z możliwością ograniczenia do 2,5 m - w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego, i długość 6 m".
Jednak w przypadku ulicy Marszałkowskiej tych miejsc będzie jeszcze mniej, gdyż auto zostawić będzie można tylko w wyprofilowanej zatoczce, do której wjazd i wyjazd jest po skosie, co znacząco zmniejsza powierzchnię parkingową.
"Zresztą wiadomo, jak niektórzy parkują. Zostawiają samochody, jak popadnie i tam, gdzie spokojnie zmieściłyby się dwa auta, stanie tylko jedno" - komentuje warszawski taksówkarz. W kolejnym etapie miejskiej inwestycji planowana jest przebudowa placu Bankowego, z którego z około 100 miejsc pozostanie tylko 55.
Zobacz poniżej zdjęcia kolejnych pamiątek po potopie szwedzkim, które trafiły do Muzeum Historii Polski: