Inwestycje

Monumentalny gmach stanie tuż obok PKiN. Będzie nową siedzibą teatru

Na początku września stołeczny ratusz poinformował o rozpoczęciu prac przygotowawczych na terenie budowy przyszłej siedziby TR Warszawa. Monumentalny gmach stanie przy placu Centralnym, między Pałacem Kultury i Nauki oraz nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobaczcie, jak wyglądają wizualizacje inwestycji.

Nowa siedziba TR Warszawa - ruszyły pierwsze prace

Rozpoczęte we wrześniu prace przygotowawcze na terenie budowy mają pozwolić na uniknięcie niespodzianek podczas właściwych robót. Jak podkreślili stołeczni urzędnicy, ze względu na szczególną lokalizację "można spodziewać się, że w tym miejscu znajdą się pozostałości przedwojennej Warszawy". W takich sytuacjach na miejscu pojawią się eksperci, którzy przeprowadzą stosowne badania.

- Dzięki decyzji o przeprowadzeniu wcześniejszych prac wykopaliskowych i rozbiórkowych, wyłoniony w przyszłym roku wykonawca będzie mógł, bez przeszkód, realizować pierwszy etap budowy nowej siedziby teatru. Zyskany czas wykorzystuje także pracownia projektowa, która pracuje obecnie nad dostosowaniem dokumentacji - poinformował ratusz.

Pracami przygotowawczymi zajmuje się firma Warbud S.A.

Jaka będzie nowa siedziba TR Warszawa?

Zgodnie z planami miasta przyszła siedziba TR Warszawa uzupełni i urozmaici jeden z najważniejszych punktów Nowego Centrum Warszawy, czyli teren w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Budynek ma powstać tuż obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Całkowita powierzchnia gmachu wyniesie ponad 15 000 m kw. Za jego projekt odpowiada zespół z biura architektonicznego Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold. Ci sami eksperci są odpowiedzialni za kształt nowej siedziby MSN.

- W TR Warszawa będzie można organizować nie tylko spektakle, ale także wydarzenia filmowe czy muzyczne. W budynku będą działać dwie sceny - główna dla 700 widzów i mała ze 150 miejscami siedzącymi. Na górnych piętrach znajdą się sale przeznaczone na próby, działania artystyczne czy edukacyjne, a także studia nagrań audio i wideo. Pomieszczenia techniczne i zaplecze teatru są projektowane w środkowej części budynku oraz w jego podziemnych kondygnacjach. W podziemiach teatru znajdują się również dojazdy do magazynów, pracowni teatralnych oraz garaż z miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami dla pracowników teatru i muzeum - poinformował ratusz.

Cała inwestycja będzie realizowana etapami. W pierwszym wykonawca skupi się na pracach podziemnych, a w kolejnych - na pracach naziemnych oraz pozostałych, w tym wykonaniu fasady. - Jesienią planowane jest ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego - zaznaczyli urzędnicy.

Jak podała redakcja muratorplus.pl, prace budowlane powinny rozpocząć się wiosną 2025 r. Na razie nie wiadomo, kiedy się zakończą oraz kiedy ruszą kolejne etapy inwestycji. Wiele będzie bowiem zależało zapewne od zapewnienia odpowiedniego finansowania przez miasto.

Obok kładki za miliony zł budują nowe przejście. Rewolucja w Warszawie