Most pieszo-rowerowy na Pragę coraz bliżej? Wiemy, na jakim etapie jest budowa

2022-12-09 15:39

Most pieszo-rowerowy na Pragę zdaje się rosnąć w oczach. Podczas specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele miasta oraz firmy odpowiadającej za jego budowę opowiedzieli o postępach w pracach i planach na przyszłość.

W stolicy odbył się dziś specjalny briefing prasowy, na którym władze miasta oraz przedstawiciele wykonawcy opowiedzieli o postępach w budowie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. - Dzisiaj kończymy ważny etap budowy, można powiedzieć, że ścigamy się z warunkami. Prognozy pogody są katastroficzne - jak pewnie państwo słyszeli, nadchodzi okres śnieżyc. Chcemy przed nim skończyć prace konstrukcyjne, aby na wiosnę ruszyć z resztą prac - przekazał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jak dodał, budowę skomplikowała nieco wojna w Ukrainie. Nastąpiły bowiem opóźnienia w łańcuchu dostaw stali, która jest oczywiście potrzebna konstrukcji.

Czytaj również: Prace na Stawach Brustmana na Bielanach. Będzie ekologicznie i naturalnie

Most pieszo-rowerowy w Warszawie. Jak przebiegają prace?

- Problemy udało się pokonać, konstrukcje żelbetowe stoją, finalna kropka betonu jest właśnie wlewana - zaznaczył.

Głos w czasie konferencji zabrał również Adam Grzelak, kierownik kontraktu z firmy Budimex. - Kończymy ważny etap - wznoszenie podpór pod montaż konstrukcji stalowej. Zaczęliśmy betonowanie ostatniej podpory na rzece. Po ukończeniu tego etapu, w przyszłym roku przejdziemy do wytwarzania i montażu konstrukcji stalowej. Będzie złożona z 13-stu elementów - podkreślił.

Jak również zaznaczył, duży wpływ na przebieg prac będzie miała pogoda. Latem problemy sprawiał niski poziom Wisły. Firma musiała więc zaangażować dodatkowe ekipy, aby trzymać się zaplanowanego tempa budowy.

- Kończymy prace betonowe. Rozpoczyna się zima, w styczniu powinny zjeżdżać pierwsze elementy konstrukcji stalowej. Jeszcze zimą, jak pozwolą warunki atmosferyczne, przygotujemy konstrukcję stalową. Rozstrzygnęliśmy przetarg na projektowanie ulicy Okrzei. Chcemy, by z mostu w kolejnych latach można było przejść do Ząbkowskiej, a po drugiej stronie Wisły - na Krakowskie Przedmieście. Docelowo chcę, aby na Pradze był trakt podobny do Traktu Królewskiego po drugiej stronie Wisły - zaznaczył natomiast Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Most ma być gotowy do 2024 roku.

Otwarcie kliniki Budzik w Warszawie