Ekstremalne upały w Polsce w lato 2022
W tym roku w Polsce panują ekstremalne upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia niemal dla całej Polski, często są to najwyższe alerty. Występuje też duże zagrożenie pożarowe. Upały mają swoich zwolenników, ale także liczne grono przeciwników. Wiele osób podkreśla, że podczas wysokich temperatur czuje się niekomfortowo i z trudnością funkcje w pomieszczeniach bez klimatyzacji.
Czytaj także: Alkohol może tuczyć bardziej niż słodycze! Sprawdź, ile kalorii mają te procenty!
Możemy przytyć przez włączoną klimatyzację?!
Jak się okazje, temperatura powietrza może mieć duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nawyki żywieniowe. Tematem zajął się m.in. doktor Javier Sánchez Perona z Instituto de la Grasa w Sewilli. Naukowiec mieszka w Andaluzji od 20 lat. Jak przyznałna swoim blogu „Malnutridos”, po przeprowadzce z chłodniejszego miejsca zauważył, że jego apetyt widocznie się zmniejszył. Jak większośćmieszkańców Sewilli nie miał wówczas klimatyzacji w domu. Zauważył także, że 20 lat temu w Sewilli niewiele osób cierpiało na otyłość.Wraz ze zwiększonym dostępem do klimatyzacji, pojawił się też problem nadwagi czy otyłości wśród mieszkańców Andaluzji.
- Nie znalazłem żadnego badania, które konkretnie wykazałoby związek przyczynowo-skutkowy między zwiększonym używaniem klimatyzacji a wzrostem otyłości, prawdopodobnie dlatego, że takiego badania nie przeprowadzono – mówi Sánchez Perona. - To, co zostało naukowo udowodnione, to związek między temperaturą a apetytem. Im wyższa temperatura, tym mniejszy apetyt. Wydaje się więc oczywiste, że jeśli będziemy żyć z klimatyzacją, będziemy jeść więcej i tyć - podkreśla naukowiec.
Teorię potwierdza także doktor María José Castro z Uniwersytetu w Valladolid. - Ciało w spoczynku ma pewne zapotrzebowanie energetyczne. Jesteśmy też istotami stałocieplnymi, czyli jesteśmy w stanie regulować nasz metabolizm tak, by utrzymać stałą temperaturę ciała, bez względu na temperaturę otoczenia. Do tego jest potrzebna energia, którą organizm wytwarza z otrzymanego pożywienia - tłumaczy.
Czytaj także: Masz urodziny? W tych miejscach dostaniesz COŚ ZA DARMO! [LISTA]
Te wnioski potwierdza wiele badań, pierwsze z nich przeprowadzono już w 1963 roku. Wykazały, że szczury żyjące w temperaturze 35 stopnizjadały zaledwie 10 proc. tego, co spożyły przebywając w temperaturze 24 stopni - przypomina elpais.com.
Aktualną mapę alertów IMGW dotyczących upałów znajdziesz >>TUTAJ<<.