Mundial 2022 w Katarze: Piłkarze rezygnują z tęczowych opasek
Kapitanowie wszystkich reprezentacji z Europy, które od niedzieli rywalizują w piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze, zrezygnowali z założenia tęczowych opasek przeciw dyskryminacji podczas meczów po tym, jak FIFA zagroziła, że sędziowie będą za to karać żółtymi kartkami.
Czytaj także: Mundial 2022 w Katarze: Za złamanie tych zakazów grożą surowe kary! Można trafić do więzienia
"Jako krajowe federacje, nie możemy stawiać naszych piłkarzy w sytuacji, w której groziłyby im sportowe sankcje, włącznie z otrzymywaniem kartek" - można przeczytać we wspólnym oświadczeniu związków piłkarskich Danii, Holandii, Belgii, Anglii, Walii, Niemiec i Szwajcarii.
Mundial 2022: Kampania "One Love"
Piłkarze mieli nosić tęczowe opaski kampanii "One Love", która została zapoczątkowana w Holandii w celu promowania integracji i różnorodności w piłce nożnej oraz społeczeństwie. Udział w akcji zapowiedziały reprezentacje kapitanowe Belgii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Walii i Anglii, a do akcji nie przyłączyli się np. Hiszpanie, Portugalczycy i Polacy. Wcześniej zapowiedziano, że reprezentacje są gotowe na wszelkie kary finansowe. Decyzję ws. tęczowych opasek zmieniono jednak, gdy FIFA wprowadziła nowe regulacje.
Prawa człowieka w Katarze
Od czasu wyznaczenia w 2010 roku Kataru na gospodarza tegorocznego mundialu, kraj ten spotyka się z ostrą krytyką na arenie międzynarodowej. Dotyczy to przede wszystkim łamania praw człowieka i osób LGBTQ+.