Ukraina

Mural, który symbolizuje wsparcie dla Ukrainy, został zdewastowany. Władze Ochoty reagują

2024-03-01 14:21

Mural na ścianie do squash'a w Parku Szcześliwickim w Warszawie został odsłonięty niespełna rok temu, a już padł ofiarą wandali. Malowidło stworzone przez ukraińskiego artystę o pseudonimie Alex Maksiov w technice 3D ma wyrażać solidarność mieszkańców stolicy Polski z walczącą Ukrainą.

W czerwcu 2023 roku w Parku Szcześliwickim na Ochocie oficjalnie odsłonięto mural przedstawiający odwrócony do góry nogami dzban, w którym umieszczone są polne kwiaty, a dokładniej chabry. Rośliny przewiązane są wstążką w barwach ukraińskiej flagi. Malowidło stworzył ukraiński artysta o pseudonimie Alex Maksiov. Od wybuchu wojny Alex zaprojektował wiele podobnych dzieł poza granicami Ukrainy, pomimo że jest w wieku poborowym, a na każdy wyjazd z kraju musi mieć pozwolenie od Ministerstwa Kultury.

Alex jest jednym z pionierów tworzenia trójwymiarowych murali. Również jego dzieło w Parku Szcześliwickim można podziwiać w 3D. Kiedy spojrzymy na dzban pod odpowiednim kątem, będzie wydawał się on wypukły. To jednak nie jest jego najważniejsza funkcja. Dzieło przede wszystkim ma wyrażać solidarność z walczącymi Ukraińcami.

"Odwrócony dzban ma powodować w człowieku chęć postawiania go, chęć naprawy rzeczywistości. Nasz mural symbolizuje potrzebę wsparcia narodu i kultury ukraińskiej. Mural podkreśla ogromne wsparcie, którego Polacy, a w tym mieszkańcy i władze Ochoty udzieliły bohaterskiej Ukrainie. Przypomina również o tym, że Ukraina wciąż walczy i potrzebuje pomocy" - czytamy na tabliczce wiszącej przy muralu na Ochocie.

Mural w Parku Szczęśliwickim zniszczony. Wyrażał solidarność z Ukrainą

Tego przesłania nie uszanowali jednak wandale, którzy zdewastowali malowidło. Dziś mural jest pomazany i widnieją na nim wulgarne napisy. O sprawie wie urząd dzielnicy Ochota. Obecnie urzędnicy zastanawiają się nad renowacją dzieła.

"Wiemy o tym od kilku dni i sprawdzamy sprawę z autorem projektu, tj. musimy ustalić czy nas na to będzie stać. I jaki jest pomysł na jego renowację" - przekazała eska.pl Grażyna Hodun, naczelnik wydziału dla dzielnicy Ochota.

Dwa lata wojny w Ukrainie. Protest przed Ambasadą Rosji w Warszawie