Muzeum Narodowego w Warszawie zostanie rozbudowane - taka informacja pojawiła się na stronie internetowej i profilach MNW w mediach społecznościowych. W lutym 2022 Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich rozpisało konkurs na rozbudowę siedziby. W jego ramach zostanie wyłoniony projekt nowego pawilonu, który powstanie od strony ulicy Książęcej. Cała inwestycja wsparta środkami przekazanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum czekało na przebudowę od dziesięcioleci. Jak mówi Łukasz Gaweł, dyrektor MNW, nowy pawilon będzie pierwszym etapem modernizacji całego kompleksu Muzeum.
Polecany artykuł:
Projekt na 160-lecie Muzeum
W 2022 przypada 160. rocznica powołania Muzeum Narodowego w Warszawie. Sam modernistyczny gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku, a jego budowa zajęła ponad dziesięć lat. Otwarty w 1938 roku budynek mieścił wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tamtego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy eksponatów. Brak przestrzeni wystawienniczej i magazynowej był odczuwany od dziesięcioleci. Ostatnia (i jedyna) rozbudowa została przeprowadzona w latach 1968–1972. Dobudowano wtedy niewielki ryzalit. Przedsięwzięcie, któremu początek dała pozytywna opinia nt. rozbudowy wydana przez MKiDN, będzie przeprowadzone na o wiele większą skalę. W ramach pierwszego etapu, oprócz pawilonu, zbudowane zostanie też Centrum Konserwatorsko-Magazynowe.
Zaspokojenie największych potrzeb MNW
Jak czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie:
Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi. Powierzchnia pawilonu będzie wynosić około sześć tysięcy metrów kwadratowych i zostanie przeznaczona m.in. na pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne, magazyny dzieł sztuki, a także na salę wystawienniczą. Powstaną także pokoje do pracy studyjnej dla naukowców prowadzących badania nad zbiorami Muzeum. Budynek nowego Centrum Konserwatorsko-Magazynowego zostanie osadzony w historycznym kontekście. Zgodnie z założeniami ma harmonizować z dotychczasową zabudową i parkowym otoczeniem, a także zmierzać w stronę neutralności energetycznej i opierać się na nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych.
Szczegółowe informacje na temat konkursu na rozbudowę siedziby MNW znaleźć można na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Źródło: mnw.art.pl
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!