Władze muzeum mają nadzieję, że budynek powstanie w ciągu najbliższych kilku lat. Na budowę należy jednak jeszcze poczekać, bo dopiero wybrano opracowanie pawilonu. Zwycięską koncepcję przygotowała pracownia architektoniczna P2PA z Wrocławia.
- To świetny projekt, ale przed nami jeszcze dużo pracy - mówi Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. - Dopracowanie funkcjonalne, potem trzeba będzie zakończyć projekt budowlany, wystąpić o pozwolenie na budowę... Wierzę, że uda się zrobić nowy pawilon nie w ciągu 15-20 lat, lecz w ciągu najbliższych kilku lat - dodaje.
Zwycięska koncepcja, zdaniem przewodniczącego kapituły konkursowej, ma przyszłościowe rozwiązania.
- Pierwsza nagroda nie powtórzyła mechanicznie istniejącej elewacji, tylko przeanalizowała istniejące już proporcje i przeniosła je, pisząc je swoim językiem, w nowoczesnym stylu - mówi Jerzy Bogusławski. - Ta praca, która wygrała, wybrała też najlepsze rozwiązanie wobec parku. Na Książecem to przecież skarpa. Tutaj zwycięzcy zaproponowali architekturę ażurową, dużo przebić w pionie i poziomie, co daje niesamowitą lekkość budynku. Poza tym w tym projekcie jest takie poczucie bycia powiązanym z parkiem, gdy się przebywa w pawilonie, a gdy jest się poza nim, budynek nie jest surową, mechaniczną bryłą w otoczeniu parku. A przecież ten pawilon będzie głównie magazynowy, ciężko więc o atrakcyjność - dodaje.
Projekt budowlany nowego pawilonu ma powstać jeszcze w tym roku. Dyrektor Muzeum Narodowego ma nadzieję, że wykonawcy uda się rozpocząć prace już w przyszłym roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!