Nowa ekspozycja została oficjalnie otwarta w Muzeum Woli w czwartek, 9 maja. Odwiedzający będą ją mogli oglądać ponad pół roku, aż do 15 grudnia.
Historia warszawskiej sceny klubowej w Muzeum Woli
- Warszawska scena klubowa w nieoczywisty sposób odzwierciedlała zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze po 1989 roku. Fugazi, Filtry, CDQ czy Piekarnia były niezależnymi, autorskimi inicjatywami, które mogły powstać tylko w pierwszych latach transformacji. [...] W XXI wieku na mapie Warszawy pojawiają się też klubokawiarnie. Le Madame czy Chłodna 25 to już nie tylko miejsca koncertów i imprez, a przestrzenie zaangażowane. Tam powstawały organizacje pozarządowe i zawiązywały się ruchy społeczne. Te miejsca wpłynęły na rozwój clubbingu i związanej z nim sceny muzycznej, ale były także przyczółkami kultury niezależnej - teatru, sztuk wizualnych, literatury oraz miejscami dalece inkluzywnymi i nienormatywnymi - czytamy na stronie internetowej Muzeum Woli.
Na odwiedzających wystawę czekają m.in. zdjęcia, nagrania oraz historyczne bilety. Muzeum nie zamierza jednak poprzestać na samej ekspozycji - będzie jej towarzyszyło wiele dedykowanych wydarzeń.
Jak przekazał stołeczny ratusz, od połowy maja do końca września, w każdą pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca przed siedzibą Muzeum Woli będą odbywały się sety DJ-skie. Cykl ruszy już 25 maja. Dodatkowo zainteresowani będą mogli wybrać się na oprowadzania kuratorskie, zaplanowane 11, 16 oraz 30 maja. Specjalne atrakcje - możliwość obejrzenia filmów i wyjątkowe oprowadzanie - zaplanowano także na Noc Muzeów.
- Ponadto odbędą się także spotkania i rozmowy z twórcami klubów i z DJ-ami, uzupełnione pokazami archiwaliów związanych z innymi klubami warszawskimi, które nie pojawiają się na wystawie - dodali urzędnicy.
Muzeum Woli jest czynne we wtorki, środy, piątki od 9:00 do 18:00, w czwartki - od 11:00 do 20:00, w soboty i niedziele - od 11:00 do 19:00. Bilety: 15 zł / 10 zł, w czwartki wstęp bezpłatny.