Korzenie Pamięci - projekt MPW
"Zapraszamy potomków Powstańców Warszawskich do wzięcia udziału w inicjatywie, która sprawi, że pamięć o Powstańcach Warszawskich stanie się prawdziwie żywa" - przekazało w komunikacie Muzeum Powstania Warszawskiego. Na stołecznych ulicach pojawiły się elementy kampanii w postaci charakterystycznych plakatów. Na czerwonym tle wyraźnie widać czarne zarysy postaci pokryte czarno-białymi fotografiami. To potomkowie powstańców, którzy zgodzili się na wykorzystanie ich wizerunków. Z nimi zostały też przeprowadzone wywiady, które będą dostępne na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na kanale youtube. "Chcieliśmy na przykładzie potomków powstańców zbudować taką figurę, że właściwie to wszyscy jesteśmy, w jakimś sensie, potomkami powstańców warszawskich. Te wartości, które rodziny powstańców mogły na co dzień czerpać, bo mieli tych powstańców obecnych w życiu to one są przenoszone w ten sposób dla innych" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który także jest potomkiem powstańców warszawskich.
W projekt włączyli się potomkowie powstańców
Muzeum zaczęło od specjalnej ankiety członka rodziny Powstańca Warszawskiego, która jest dostępna na stronie www.1944.pl. Później dochodziły wywiady, przeprowadzane przez zaprzyjaźnionych dziennikarzy. "Rozmowy z dziećmi czy wnukami powstańców były totalnie zaskakujące. Było w nich mnóstwo emocji, nawet nas zaskoczył ten ładunek emocjonalny. Rozmowy z nimi stały się naczelnym przesłaniem tegorocznej kampanii obchodów Powstania Warszawskiego" - zaznaczył dyrektor. "Hasło przewodnie tej kampanii To od nas zależy, czy było warto! pochodzi właśnie z jednego z wywiadów" - dodał.
Potomkami powstańców, którzy jako pierwsi przyłączyli się do kampanii są m.in. wnuczka uczestniczki Powstania Warszawskiego sanitariuszki Janiny Kaiper z domu Sienkiewicz, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz i wnuk Powstańca Ignacego Łyskanowskiego ps. Skiba Szymon Majewski.
Do udziału w kampanii namawia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski "wsłuchujmy się w nich i uaktualniajmy te wartości. Chcemy pokazać, że te wartości pokolenia powstańców nie są przydatne tylko w czasie ekstremalnym, w czasie wojny, ale są też przydatne nie tylko w czasie pokoju, ale również w czasie ciężkim, jakim był czas pandemii".
Źródło: PAP
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!