- Realizujemy rekordowy program inwestycji oświatowych – od 2018 oddaliśmy od użytku 12 szkół i 23 przedszkola, a budowa kolejnych już trwa - podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Bardzo się cieszę, że na Białołęce, która tak dynamicznie się rozwija, powstanie nowa szkoła podstawowa dla 900 uczniów - dodała.
Na Białołęce wyrośnie nowa szkoła dla setek uczniów
Nowa szkoła będzie wkomponowana w otaczającą ją zieleń. Jak przekazał ratusz, sercem placówki i głównym miejscem spotkań będzie wewnętrzna agora. Uczniowie i pracownicy będą mieli również do dyspozycji bibliotekę, jadalnię, szatnie i świetlice.
- Od wielu lat na Białołęce najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest budowa nowych szkół, przedszkoli i żłobków. To właśnie tu wciąż najszybciej przybywa najmłodszych mieszkańców Warszawy i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach miało się to zmienić. Dlatego robimy wszystko, by jak najlepiej odpowiadać na wynikające z tego potrzeby. Ogromnie się cieszę, że mimo niełatwej sytuacji budżetowej miasta, możemy realizować tę inwestycję – powiedziała wiceprzewodniczący Rady Warszawy Magdalena Roguska.
- To kolejna podstawówka, powstająca na terenie dzielnicy. Tylko w tej kadencji oddaliśmy do użytku trzy duże, nowe szkoły. Jedna z nich – przy ul. Hemara jest już najliczniejszą placówką w Polsce, więc budowa kolejnych to pilna potrzeba. Białołęka rozwija się w każdym rejonie, w naszej dzielnicy przybywa dzieci w najszybszym tempie, dlatego proces planowania kolejnych placówek trwa u nas bez przerwy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inwestycji i dziękuję władzom Warszawy za dostrzeganie potrzeb Białołęki w tym obszarze – zaznaczył burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.
Czytaj również: Na Białołęce powstanie nowoczesny basen. Wiemy jak będzie wyglądał!
Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 "zerówki", w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni. Wykonawca inwestycji zbuduje też zjazdy i przebuduje skrzyżowanie Świderskiej i Ćmielowskiej, które zapewnią obsługę komunikacyjną szkoły.
Już na etapie ogłaszania konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły zaznaczono, że prace konkursowe muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Dlatego zwycięska praca zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę.
Na inwestycję zostanie przeznaczona tylko część działki, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Budynek szkoły wraz z zapleczem sportowym powstanie we wschodniej części działki i nie przekroczy charakterystycznego tarasu, gdzie poziom terenu obniża się w kierunku Wisły. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie "zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia zostaną wykorzystane drewniane ławy i tablice edukacyjne. Nie będzie również ingerencji w podłoże, a w tej części terenu nie powstaną betonowe chodniki.
Jednocześnie miasto planuje przeznaczyć własne, sąsiednie działki na zieleń urządzoną. Wpisuje się to w koncepcję utworzenia w tym miejscu terenu o charakterze naturalnego parku, który w przyszłości mógłby powstać wokół szkoły.
Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 20 miesięcy na realizację inwestycji. Oznacza to, że szkoła powinna być gotowa w połowie lipca 2024 roku. Wówczas zaplanowano również wyposażenie placówki w sprzęt i meble, aby zgodnie z planem szkoła została uruchomiona wraz z początkiem roku szkolnego 2024/25.
Inwestycja warta ponad 91 mln zł uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.