Wirtualna strzelnica w szkole na Bialanach
MON przeznaczył prawie 160 tysięcy złotych na kupno wirtualnej strzelnicy do bielańskiego liceum. "Pieniądze przeznaczymy na adaptację pomieszczeń oraz zakup pierwszego wyposażenia, w tym zestawu startowego i materiałów eksploatacyjnych" - przekazał burmistrz.
Dodał, że ze strzelnicy laserowej skorzystają bielańskie szkoły ponadpodstawowe, które będą prowadzić szkolenia strzeleckie dla młodzieży w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Będą z niej mogli również korzystać absolwenci liceum - zapewnił Pietruczuk.
Wirtualne strzelnice - program MON
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs ofert "Strzelnica w powiecie 2022". Celem konkursu jest m.in. rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce.
Wpłynęło łącznie 61 ofert. Ostatecznie komisja przyznała dofinansowanie na dwie strzelnice pneumatyczne (łącznie na 355 tys. zł) oraz 45 strzelnic wirtualnych (ponad 5,96 mln zł).
Strzelnicę wirtualną będzie można rozbudowywać o kolejne moduły, łącząc je np. za pomocą sieci LAN. Pozwoli to prowadzić szkolenia o różnym stopniu skomplikowania (w postawach: leżąc, klęcząc, stojąc) jednocześnie dla minimum 4 uczestników szkolenia, z wykorzystaniem różnych rodzajów broni, w tym samym czasie.
Wirtualna strzelnica będzie wyposażona w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni - czterech karabinków i czterech pistoletów. Urządzenia będą symulować odgłos strzału i odrzut. System będzie dostosowany do ognia pojedynczego i seryjnego.
Poza adaptacją pomieszczenia na strzelnicę w kwocie dofinansowania znajduje się pierwsze wyposażenie strzelnicy, tak by mogła ona po odbiorze zacząć funkcjonować – zaznaczyło Biuro ds. programu "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Podkreśliło, że choć przy korzystaniu ze strzelnic pierwszeństwo będą miały klasy wojskowe i organizacje proobronne, samorządy będą mogły udostępniać obiekty także lokalnym społecznościom.
Program "Strzelnica w powiecie" ma pobudzać rozwój sportu strzeleckiego, zwiększyć dostęp do szkoleń strzeleckich dla uczniów szkół z klasami wojskowymi, rozwijać umiejętności strzeleckie obywateli z myślą o przeszkolonych rezerwach. Ich celem jest także kształtowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków strzeleckich w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych realiów użycia broni palnej.
W obecnej postaci program jest prowadzony od 2019 r., poprzedził go pilotaż, prowadzony od 2017 roku.