UW

i

Autor: Wikimedia Commons / Nieszka

Edukacja

Na jaki kierunek studiów najłatwiej się dostać? Sprawdzamy Uniwerystet Warszawski i Politechnikę Warszawską

2023-09-13 9:16

Szał maturalny właśnie dobiegł końca. Maturzyści z 4-letnich liceów od 4 maja mierzyli się z egzaminami w nowej formule programowej. Teraz czeka ich kolejny wysiłek, czyli zgłaszanie wniosków na wymarzone uczelnie. Gdzie najłatwiej będzie im się dostać?

Koniec maja i początek czerwca to zazwyczaj szał rejestracji kandydatów na studia. Wielu spośród zdających tegoroczną maturę wybierze z pewnością bardzo dobre uczelnie w Warszawie. Co prawda, wyniki matur dopiero w lipcu, ale to nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować policzyć swój wynik z rozwiązanych arkuszy, które chwile po zakończonych egzaminach znalazły się w Internecie.

Uniwersytet Warszawski. Na jaki kierunek najłatwiej się dostać?

Nie wszyscy zdający są przekonani o dobrze napisanej maturze. Wielu z nich cały czas odczuwa olbrzymi stres i niepewność, czy uzyskany przez nich wynik pozwoli dostać się na wymarzony kierunek studiów. Do czasu publikacji indywidualnych wyników znaczna ich część przejdzie walkę z wewnętrznym niepokojem.

Pierwszą rzeczą, którą powinni wykonać świeży absolwenci szkół średnich, to przede wszystkim przejrzenie zeszłorocznych progów punktowych oraz liczby aplikujących. Takie dane mogą być wskazówką dla potencjalnych kandydatów na konkretny kierunek. Praktycznie każda uczelnia ma osobny wzór przeliczania punktów, pozwalających wejść w szeregi jej studentów.

Uniwersytet Warszawski w zeszłym roku miał dwa kierunki, na których zostało więcej wolnych miejsc, niż zgłaszanych kandydatur. Są to Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz Filologia białoruska z językiem angielskim. Na oba kierunki zgłosiło się znacznie mniej osób, niż oczekiwano. Sytuacja ta spowodowała, że każdy kandydat, który w odpowiednim terminie złożył dokumenty, dostał się na uczelnię.

Następny kierunek niecieszący się popularnością w poprzedniej rekrutacji to Nauczenie języków obcych. Tutaj sprawa wyglądała podobnie, liczba wolnych miejsc zrównała się z liczbą kandydatów. Ostatnia najłatwiejsza ścieżka do dostania się w szeregi UW, była poprzez aplikację na Slawistykę lub Pedagogikę specjalną. Wskaźnik kandydatów na jedno miejsce wyniósł jedynie 1,3.

Czytaj również: Absurdalnie wysokie ceny mieszkań w Warszawie. Od kwoty za metr może się zrobić słabo

Politechnika Warszawska. Które kierunki są najbardziej oblegane?

Równie wysokim zainteresowaniem co Uniwersytet Warszawski cieszy się Politechnika Warszawska. Uczelnia wedle założenia kształci młodych ludzi w kierunkach ścisłych, dzięki którym otwiera przed nimi szerokie ścieżki kariery zawodowej.

W zeszłym roku PW była najczęściej wybieraną uczelnią przez aplikujących. W rekrutacji 2022/2023 na jedno miejsce na tej uczelni aplikowało średnio blisko 8 osób (7,9). Tym samym zebrano ponad 48 tysięcy zgłoszeń, oddalając się od reszty polskich uczelni.

Do najbardziej obleganych kierunków w tamtym czasie należy zaliczyć: Cyberbezpieczeństwo (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) – 22 aplikacje na miejsce, Inżynierię Internetu Rzeczy (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) – 20 aplikacji na miejsce, Zarządzanie (Wydział Zarządzania) - 20 aplikacji na miejsce, Automatykę i robotykę (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) – 17 aplikacji na miejsce czy Mechanikę i projektowanie maszyn (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) – 16 aplikacji na miejsce.

Politechnika Warszawska nie opublikowała podobnych szczegółowych danych dla każdego kierunku z prezentowanej rok temu oferty, natomiast zaprezentowała informacje o progach punktowych, wymaganych przy rejestracji. Najmniejsze z nich przypadły kierunkom:

  • Budownictwo (wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, PW Filia w Płocku) - 50 pkt.,
  • Ekonomia (Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych, PW Filia w Płocku) - 56 pkt.,
  • Inżynieria Środowiska (wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii PW Filia w Płocku) - 53 pkt.,
  • Mechanika i Budowa Maszyn (wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, PW Filia w Płocku) - 54 pkt.,
  • Technologia Chemiczna (wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, PW Filia w Płocku) - 52 pkt.

Zobacz galerię - Winnica na kampusie SGGW w Warszawie:

Zwężają Marszałkowską. Ma być zielono i więcej miejsca dla rowerów