odkrycie

i

Autor: Facebook / Państwowe Muzeum Archeologiczne

Z regionu

Na Mazowszu dokonano sensacyjnego odkrycia. Naukowcy odkopali prawdziwy skarb

Państwowe Muzeum Archeologiczne poinformowało o wyjątkowym znalezisku z okolic miasta Chorzele w woj. mazowieckim. Eksperci sami nazwali je nawet "prawdziwą sensacją". Wśród wielu pozyskanych zabytków znalazł się bowiem m.in. unikatowy brązowy hełm z IV w. p.n.e. "To odkrycie na skalę nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowej!" - przekazali naukowcy.

Historyczne odkrycie w woj. mazowieckim

Jak przekazali przedstawiciele wspomnianego muzeum, do wyjątkowych archeologicznych odkryć doszło na Łysej Górze w okolicy Chorzel. Prace w tym miejscu trwały wiosną, a później kontynuowano je od sierpnia.

"W trakcie badań pozyskano imponującą kolekcję zabytków metalowych, szklanych, bursztynowych i kamiennych. Wśród nich znalazły się formy charakterystyczne dla metalurgii kultury kurhanów zachodniobałtyjskich: brązowe naramienniki, ornamentowane naszyjniki, pierścionki i falera z ornamentyką solarną" - poinformowała placówka.

Eksperci zwrócili szczególną uwagę na kolekcję zabytków lateńskich. Udało im się bowiem odnaleźć brązowy hełm z IV w. p.n.e. "Znalezione przedmioty, w tym żelazne narzędzia i liczne ozdoby brązowe, zmuszają nas do ponownej interpretacji początków szlaku bursztynowego i wymiany handlowej w Europie wczesnej epoki żelaza. To odkrycie na skalę nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowej!" - przekazało muzeum w mediach społecznościowych.

Więcej szczegółowych informacji o znaleziskach umieszczono na profilu na Facebooku samej ekspedycji archeologicznej. Obok wspomnianego hełmu naukowcy natrafili na cztery żelazne siekiery oraz półkosek.

"Hełm pierwotnie miał stożkowatą kalotę zakończoną podwójnym guzkiem, wyodrębniony, łukowato ukształtowany nakarczek, zdobiony przykrawędnymi liniami. Hełm nie był wyposażony w ochraniacze policzków. Ze względu na zły stan zachowania, bezpośrednio po eksploracji przewieziono go do Działu Konserwacji Muzealiów PMA, gdzie trafił do rąk Mikołaja Organka - konserwatora specjalizującego się w konserwacji zabytków żelaznych oraz brązowych. Konserwacja zabytku zajmie kilka miesięcy. Trzymamy kciuki aby udało się zrekonstruować jego kształt i detale" - poinformowano.

Marywilska 44 - otwarto tymczasowe miasteczko kontenerowe - zobacz nowe zdjęcia:

Remont linii średnicowej w Warszawie znów opóźniony. Zacznie się dopiero w latach 30. XXI wieku!
O archeologii. Jakie skarby kryją się w Polsce? [DROGOWSKAZY]
Historie o ukrytych skarbach, wampirach i podwodnych osadach rozpalają wyobraźnie od lat. Rzadko jednak kojarzymy je z Polską - tymczasem okazuje się, że aby odkryć średniowieczne okulary, złote korony a nawet marzenia, nie trzeba wyjeżdżać do Egiptu czy Grecji. Archeolodzy w naszym kraju mają ręce pełne roboty, niestety mają też sporo kłopotów: to między innymi rabusie i poszukiwacze zabytków, którzy nie tylko przywłaszczają sobie znalezione okazy, ale także niszczą stanowiska archeologiczne. Zmienia się także podejście badaczy do wykonywanych prac - niewykluczone, że wkrótce, zamiast wykopywać lub wyławiać obiekty, będą próbować badać je w miejscu w którym się zachowały. Więcej o skarbach które kryją się w Polsce, bolączkach archeologów i trendach we współczesnej archeologii, opowiada Agnieszka Krzemińska, popularyzatorka nauki, dziennikarka i autorka książki "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy