w warszawie

Na placu Zbawiciela rusza sezon na ogródki restauracyjne. Jest data, będą zmiany dla kierowców

2024-06-14 10:05

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że od 15 czerwca na placu Zbawiciela w Warszawie będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu. To bowiem oficjalna data rozpoczęcia sezonu ogródkowego w tym miejscu. Stoliki, krzesełka i parasole wystawią działające tam restauracje i bary.

W nocy z piątku na sobotę, z 14 na 15 czerwca, na wjazdach i zjazdach na placu Zbawiciela pojawią się żółte oznaczenia tymczasowej organizacji ruchu, a zewnętrzny pas ronda zostanie wygrodzony betonowymi zaporami. Dzięki zmianom zwiększy się nie tylko przestrzeń przeznaczona dla pieszych, ale również dla kawiarnianych stolików. Zmiany będą obowiązywały przez trzy miesiące - do niedzieli, 29 września.

Plac Zbawiciela jest bardzo popularnym miejscem w centrum Warszawy, gdzie spędza się wolny czas. To tam znajdują się takie kultowe miejsca jak "Cafe Karma" czy "Charlotte". W sezonie letnim lokale gastronomiczne wystawiają swoje ogródki, które cieszą się dużą popularnością.

Ogródki gastronomiczne na placu Zbawiciela

Po rocznej przerwie ogródki restauracyjne powracają w znanej i lubianej przez mieszkańców formie. W związku z tym, na placu Zbawiciela należy spodziewać się wdrożenia nowej organizacji ruchu. - W nadchodzącym sezonie letnim, wzorem lat ubiegłych, ogródki znów zajmą część jezdni placu Zbawiciela - poinformował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.

Rzecznik prasowy wyjaśnił też, na jakiej podstawie zapadła taka decyzja. - W poprzednich latach wydzielenie pasa drogowego na ogródki nie powodowało utrudnień w ruchu. Stwierdziliśmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować jeszcze raz - powiedział.

Ogródki restauracyjne na placu Zbawiciela. Jak było w poprzednich latach?

W 2020 roku pojawił się pomysł, aby ogródki restauracyjne zajęły jeden pas ruchu na placu Zbawiciela. Pomysł potkał się z dobrym przyjęciem i entuzjazmem restauratorów oraz mieszkańców stolicy. Kawiarnie zajmowały jeden pas jezdni na pl. Zbawiciela przez trzy letnie sezony.

W 2023 roku Zarząd Dróg Miejskich podjął decyzję o zawieszeniu tego projektu. Było to związane z remontami placów Na Rozdrożu i Trzech Krzyży oraz z utrudnieniami przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa. W tym roku sezon ogródkowy powraca na tej samej zasadzie, jak w poprzednich latach.

Zamkną plac Zbawiciela? Chcą zrobić z ronda deptak