Nowa białołęcka podstawówka powstanie obok skrzyżowania ulic Świderskiej i Ćmielowskiej na Tarchominie. To pierwsza w dzielnicy inwestycja oświatowa, będąca owocem konkursu architektonicznego.
Nowa szkoła na Białołęce
Podstawówka stanie na nieruchomości, której część zajmował do października 2019 roku popularny wśród mieszkańców, zniszczony w pożarze bar Aloha. Na działce o powierzchni ponad 3,2 hektara urząd dzielnicy zbuduje placówkę dla 900 uczniów: 32 klas I-VIII i czterech zerówek. W skład kompleksu wejdą także zespół boisk, plac zabaw, parking i teren zielony. Dojazd do szkoły zapewni nowy, czwarty wlot skrzyżowania ulic Świderskiej i Ćmielowskiej.
- Rozbudowująca się zachodnia część dzielnicy potrzebuje nowego kompleksu oświatowego, dlatego liczymy, że przetarg uda się rozstrzygnąć a zwycięska firma sprawnie przeprowadzi proces inwestycyjny - mówi burmistrz Grzegorz Kuca. - Zapraszamy do składania ofert. Przy Świderskiej ma szanse powstać bardzo atrakcyjna placówka przyjazna uczniom, nauczycielom, wkomponowana w zielone otoczenie, która będzie wizytówką Białołęki.
Podstawówka z konkursu
Projekt nowej szkoły między ul. Świderską a wałem wiślanym jest dziełem pracowni architekta Piotra Bujnowskiego, autora zwycięskiej pracy konkursowej. Szkoła została podzielona na bloki funkcjonalne i na grupy klas, co powinno sprzyjać kameralnemu charakterowi i ułatwiać integrację. Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna "agora" otoczona otwartymi schodami i balkonami. Zamysłem sądu konkursowego, który wyłonił zwycięską koncepcję, było stworzenie tętniącego życiem serca szkoły. Przed wejściem zaplanowano miejsce do integracji i odpoczynku z kaskadowo ułożonymi siedziskami na kształt amfiteatru.
Już na etapie ogłaszania konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły urzędnicy zaznaczyli, że prace konkursowe muszą uwzględniać ochronę zieleni, w tym lasu łęgowego w zachodniej części działki. Celem jest ochrona jak największej liczby drzew porastających teren. Dlatego też zwycięska praca zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę. Na zielonej polanie w sąsiedztwie lasu łęgowego przewidziano utworzenie "zielonej klasy", która umożliwia przeprowadzenie lekcji na świeżym powietrzu. Do jej urządzenia wykorzystane zostaną drewniane ławy i tablice edukacyjne. W tej części terenu nie będzie nawet chodników.
Nowa podstawówka na Tarchominie będzie dofinansowana z rządowego programu Polski Ład. Całkowity budżet wynosi aż 100 mln zł. O tym, jakie ceny zaproponują ewentualni wykonawcy, przekonamy się pod koniec sierpnia.