ekologia

Na warszawskich bazarkach stanęły specjalne szafy. To nowy, ekologiczny pomysł Ratusza

2024-02-02 14:10

Warszawski ratusz wypowiedział wojnę plastikowym opakowaniom na zakupy. W ramach akcji „Myślę~ nie marnuję opakowań” na targowiskach w stolicy pojawili się edukatorzy, którzy przekonują klientów, by korzystali z toreb wielorazowych. Stanęły tam także specjalne szafy, z których można je wziąć.

23 stycznia z okazji dnia bez opakowań foliowych w Warszawie wystartowała akcja „Myślę~ nie marnuję opakowań”. Jak podkreśla Ratusz, każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań. Dzięki selektywnej zbiórce udaje się odzyskać ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy. Sami mieszkańcy Warszawy rocznie produkują 800 tysięcy ton śmieci. Nowa kampania ma na celu zachęcić warszawiaków do zmiany zachowań konsumenckich.

"Chcemy ograniczyć liczbę wykorzystywanych przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy zrywek, reklamówek plastikowych i wszystkich innych opakowań, które niszczą środowisko. Chcemy kształtować postawy proekologiczne, kluczowa jest w tym edukacja. Dlatego staramy się pogłębiać wiedzę warszawianek i warszawiaków na temat gospodarowania odpadami. Promujemy też nawyki dzielenia się i ponownego użycia zasobów" - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

W ramach akcji na trzech warszawskich targowiskach działają edukatorzy, można ich spotkać na bazarach: przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie, przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe i przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku. Na miejscu wręczają oni warszawiakom woreczki wielorazowe i materiały edukacyjne, ale przede wszystkim dzielą się swoją wiedzą na temat niemarnowania zasobów, minimalizacji odpadów i dawania drugiego życia zbędnym rzeczom.

Na warszawskich targowiskach stanęły szafy

Na targowiskach urzędnicy ustawili także specjalne szafy, gdzie można odebrać tzw. torby bumerangi (czyli takie, które powracają do obiegu) i woreczki wielorazowe, w większości uszyte przez jednostki miejskie, tj. szkoły, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, centra aktywności i wiele innych. Każdy może skorzystać z opakowań znajdujących się w szafie lub zbędne przynieść z domu, aby podzielić się z innymi.

"Pilotaż projektu potrwa do końca kwietnia. Jest to kolejna odsłona tematu niemarnowania i ponownego wykorzystywania zasobów takich jak jedzenie, woda, ubrania czy opakowania. Liczymy, że podejmowane działania przyniosą wymierne korzyści dla naszego środowiska" - mówi Joanna Tymińska zastępczyni dyrektora w stołecznym Biurze Rozwoju Gospodarczego.

Na warszawskich bazarkach stanęły specjalne szafy. To nowy, ekologiczny pomysł Ratusza

Walka o miejsce na "Wiatraku". Klienci kontra sprzedawcy na lokalnym bazarku