Dla kogo przeznaczona jest nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego?
Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego to wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta m.st. Warszawy dla młodych mieszkanek i mieszkańców miasta działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Stolica chce uhonorować te osoby za wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka. Nagroda jest inspirowana myślą jednego z najważniejszych polityków w najnowszej historii Polski. Tadeusz Mazowiecki bardzo cenił energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi chcących zmieniać otaczającą ich rzeczywistość na lepszą.
W tegorocznej edycji zostaną nagrodzone działania i projekty z 2021 roku. Otwarto już zgłoszenia kandydatów i kandydatek, spośród których kapituła wyłoni laureatów w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 i 20-26 lat. Pula nagród to 30 tys. zł.
Zgłoszenia do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego
Do nagrody zgłosić można jedną osobę lub kilka osób działających wspólnie. Formularz wypełnić może każdy – nauczyciel, rodzic, kolega lub koleżanka, a także szkoła, czy organizacja pozarządowa. Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 października. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na specjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta.
Wydarzenia towarzyszące
Nagrodzie towarzyszy szereg bezpłatnych wydarzeń edukacyjnych. Są to warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które pozwolą uczniom lepiej poznać sylwetkę patrona Nagrody – pierwszego premiera wolnej Polski – i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju. Stworzą też bezpieczną przestrzeń do rozmowy o różnych formach aktywizmu społecznego. Spotkania będą połączone z projekcją filmu krótkometrażowego "Rewolucje przeprowadza się przez telefon" w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Kolejne z wydarzeń towarzyszących to seminarium i warsztaty dla nauczycieli stworzone we współpracy z Domem Spotkań z Historią. Podczas tych spotkań nauczyciele i nauczycielki zapoznają się z zawartością komiksu oraz pakietu edukacyjnego na temat Tadeusza Mazowieckiego. Spotkania poświęcone będą wykorzystaniu komiksu jako tekstu kultury i narzędzia edukacji obywatelskiej oraz scenariuszom lekcji zachęcających do odkrywania wartości płynących z idei wolontariatu i proaktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej.
Więcej informacji o nagrodzie im. Tadeusza Mazowieckiego uzyskać można pod adresem [email protected] lub dzwoniąc na numer sekretariatu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy: +48 22 443 34 00 lub +48 22 443 34 01.