Teatr Ateneum w Warszawie

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER

KULTURA I SZTUKA

Najciekawsze premiery w warszawskich teatrach. Wpisz ich daty do kalendarza!

Warszawskie sceny przygotowały tej wiosny repertuar, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających widzów. Szekspirowska klasyka spotyka się tu z nowoczesnymi dramatami, a odważne interpretacje tworzą przestrzeń do dialogu z widzem. Co będzie hitem teatralnej stolicy? Oto nasze 5 propozycji, które z pewnością nie rozczarują.

Tej wiosny warszawskie teatry proponują widzom repertuar pełen kontrastów. Na jednej scenie znajdziemy uniwersalne dramaty Szekspira w świeżych aranżacjach, na innej historie współczesne, które dotykają naszych codziennych dylematów. Oto pięć najciekawszych propozycji, których nie można przegapić.

"Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej", Teatr Ateneum (premiera: 1 marca 2025)

Na Scenie 20 Teatru Ateneum zostanie wystawiona sztuka chorwackiego dramaturga Ivora Martinića w reżyserii Iwony Kempy. To poruszająca opowieść o trzypokoleniowej rodzinie, która spotyka się z okazji urodzin 25-letniego Franka. Jego choroba wpływa na życie wszystkich członków rodziny, ukazując ich codzienne zmagania, marzenia i frustracje. W obsadzie znaleźli się wybitni aktorzy, tacy jak Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz, Maria Ciunelis oraz Magdalena Schejbal.

"Laborantka", Teatr Współczesny (w repertuarze od 12 lutego 2025)

Debiutancka sztuka Elli Road, nominowana do prestiżowej nagrody Oliviera w 2019 roku, to dystopijna wizja przyszłości, w której status społeczny jednostki zależy od jej genetycznego ratingu. Główna bohaterka, Bea, zakochuje się w Aaronie, z którym dzieli pasję do poezji i soku ananasowego. Jednak różnice w ich genetycznych ocenach komplikują ich wspólne plany na przyszłość. Spektakl w reżyserii Anny Gryszkówny skłania do refleksji nad etyką zaawansowanych badań genetycznych i ich wpływem na społeczeństwo. W obsadzie występują Monika Pikuła, Elżbieta Zajko, Leon Charewicz oraz Filip Kowalczyk.

"Hamlet", Teatr Narodowy (premiera: 12 kwietnia 2025)

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier sezonu to „Hamlet” Williama Szekspira w reżyserii Jana Englerta. Spektakl ten będzie symbolicznym pożegnaniem Englerta z funkcją dyrektora artystycznego Teatru Narodowego, którą pełnił od 2003 roku. W obsadzie znaleźli się m.in. Hugo Tarres w roli Hamleta, Beata Ścibakówna oraz Helena Englert. Inscenizacja obiecuje nowatorskie podejście do klasycznego tekstu, eksplorując uniwersalne tematy władzy, zemsty i moralnych dylematów.

"Ekspedycja: Burza", Teatr Studio (premiera: 22 lutego 2025)

Spektakl w reżyserii Aleksandra Dulaka przedstawia historię załogi ekspedycji polarnej, która dla zachowania zdrowia psychicznego w ekstremalnych warunkach decyduje się na wystawienie "Burzy" Williama Szekspira. Ta nietypowa adaptacja klasycznego dzieła ukazuje siłę teatru jako narzędzia przetrwania i eksploruje granice ludzkiej wytrzymałości. Przedstawienie łączy elementy dramatu psychologicznego z refleksją nad rolą sztuki w życiu człowieka.

"Piekło – Niebo", Teatr Narodowy, (premiera: 22 lutego 2025)

Familijny spektakl autorstwa Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to pełna humoru i wzruszeń opowieść o podróży przez zaświaty. Historia porusza temat miłości rodzicielskiej oraz wyzwań, przed jakimi stają zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzięki dynamicznej narracji i barwnym postaciom, przedstawienie przyciągnie widzów w każdym wieku, oferując uniwersalne przesłanie o sile rodziny i poszukiwaniu własnej drogi.

To też może cię zainteresować: Od królewskich ogrodów po miejską oazę. Ogród Saski dawniej i dziś

Kulturalne inwestycje Warszawy. Aldona Machnowska-Góra o awanturach w teatrach i planach miasta