Egzotyczne zwierzęta w domu
Niektórzy są zainteresowani domową hodowlą dzikich zwierząt, które nie występują w polskim klimacie lub występują rzadko. Nie zawsze jest to możliwe, ale okazuje się, że istnieją gatunki, które są przystosowane do tego typu życia.
Chcąc trzymać w domu egzotyczne zwierzę, należy mieć jednak na uwadze naturalny charakter tych istot i wykazać się ogromną odpowiedzialnością. Nie ma tu znaczenia, czy mówimy tu o małych egzotycznych zwierzakach, czy o przedstawicielach większych gatunków.
Przyszły opiekun musi przede wszystkim zaakceptować fakt, że dla takiego zwierzęcia będzie on zawsze przede wszystkim źródłem pożywienia, a nie przyjacielem - jak to jest np. w przypadku psów. Poza tym właściciel takiego pupila musi stworzyć mu warunki maksymalnie zbliżone do tych, jakie panują w jego naturalnym środowisku, aby mogło ono prawidłowo się rozwijać i przetrwać.
Jakie egzotyczne gatunki można trzymać w domu?
Poniżej prezentujemy listę 7 egzotycznych gatunków zwierząt, które - zgodnie z polskim prawem - można hodować w warunkach domowych:
- jeż pigmejski - afrykański okaz o łagodnym usposobieniu, który nie stwarza zbyt dużych problemów w kwestii hodowli. Wymaga ogrzewanego terrarium i odpowiedniego pokarmu z owadów i owoców. W takich warunkach, jeż pigmejski może żyć nawet 8 lat. Problemem może być to, że jeż jest aktywny głównie nocą.
- fenek - choć przypomina małego pieska, to jednak nie ma z nim wiele wspólnego pod kątem zachowania. Ten pochodzący z północnej Afryki i Półwyspu Arabskiego okaz jest zazwyczaj nieufny i nie jest absolutnie wpatrzone w człowieka. Może także wykazywać agresywne zachowanie - w tym wobec dzieci. Problemem mogą być też wymagania żywnościowe fenka, którym są m.in. ptaki i małe gady.
- marmozeta - niewielka małpa (ok. 40 centymetrów), która cechuje się znaczną inteligencją i potrafi bardzo przywiązać się do swojego opiekuna. To dobra informacja, ale tylko pozornie, bo zwierzak ten wymaga bardzo dużo uwagi, o wiele większej niż np. pies. To może być wyzwanie.
- skunks - ten punkt może wydawać się zaskakujący - skunks kojarzy się przecież przede wszystkim z wydzielaniem cuchnącej i drażniącej oczy cieczy, którą broni się przed zagrożeniem. Jednak hodowlane skunksy pozbawione są gruczołów wytwarzających wspomnianą ciecz. To sprawia, że mogą być trzymane przez człowieka w domu. Charakteryzuje go spokojne, leniwe usposobienie.
- lotopałanka karłowata - wywodzący się z Australii i Papui-Nowej Gwinei torbacz to małe zwierzątko (mierzy do 30 cm długości), które jednak potrzebuje co najmniej jednego towarzysza, aby prawidłowo się rozwijać. Należy mieć zatem na uwadze, że są to zwierzęta stadne.
- uistiti białoucha - małe małpki, które również wymagają co najmniej jednego siostrzanego osobnika, aby dobrze funkcjonować. Jeśli jednak mają dobre warunki do rozwoju, mogą zaskoczyć swoją inteligencją i błyskotliwością.
- kapibara - to spore wyzwanie. Choć wygląda niezwykle sympatycznie i poczciwie to należy mieć na uwadze, że osobniki tego gatunku osiągają nawet do 60 kilogramów wagi, a do tego wymagają sporej przestrzeni. Jeśli to otrzymają, to odwdzięczą się spokojem i leniwym stylem życia, który może być naprawdę urzekający.
Kaczki uratowane przez Ekopatrol - zobacz zdjęcia:
