Najmniejsza planeta swobodna. Odkryli ją naukowcy z UW!
Wyjątkowe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego! Udało im się znaleźć... najmniejszą istniejącą planetę swobodną. Czyli taką, która nie krąży wokół żadnej gwiazdy. A żeby tego dokonać, nie wystarczy popatrzeć w niebo przez kilka godzin. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, szczegółowa analiza danych, mnóstwo cierpliwości i trochę szczęścia...
- Znaleźliśmy zjawisko, które trwało zaledwie kilka godzin w ciągu 23 lat. I akurat ten obiekt znaleźliśmy już przy takiej dodatkowej analizie, gdy bierzemy dane z wielu lat i łącznie je analizujemy - mówi Radek Polewski z Obserwatorium Astronomicznego UW
Czytaj także: Kosmos na Bielanach! W dzielnicy powstanie obserwatorium nieba. Gdzie go szukać?
Jak naukowcy odkryli najmniejszą planetę swobodną?
Naukowcom nie udało się zobaczyć nowej planety, ale odkryli zjawisko, które trwało zaledwie kilka godzin w ciągu 23 lat! To właśnie ono pozwoliło potwierdzić istnienie nowej planety i poznać m.in. jej wymiary.
Czytaj także: NASA wyśle Cię na Marsa za darmo! Jak zdobyć bilet na lot w kosmos?
- To, że jest mała masa to mówi nam o tym, że to jest planeta. To nie może być gwiazda, to nie może być inny obiekt taki astronomiczny - tłumaczy Polewsk i dodaje, że naukowcy obserwują dwa miliardy gwiazd łącznie, więc znalezienie zjawiska, które trwa tak krótko jest kosmicznie trudne.
- Znalezienie takiego zjawiska, które trwa tylko kilka godzin to jest chyba trochę trudniejsze niż znalezienie igły w stogu siana. No może jest trochę łatwiej, bo używamy do tego komputerów - dodaje naukowiec.
Więcej informacji o nowej planecie znajdziesz >>TUTAJ<<