Z Warszawy

Najsłynniejsza ulica w Warszawie. Jak zmieniła się Marszałkowska? [ZDJĘCIA KIEDYŚ I DZIŚ]

2024-05-07 20:07

Marszałkowska jest jedną z najbardziej charakterystycznych ulic Warszawy. Wyróżnia się zróżnicowaną architekturą i ciekawą historią. Zobacz galerię zdjęć, która pokazuje, jak wyglądała Marszałkowska kiedyś, a jaka jest współcześnie.

Ulica Marszałkowska biegnie od pl. Unii Lubelskiej aż do pl. Bankowego. To jedna z ważniejszych ulic Warszawy, która ma niezwykle bogatą historię. Wybierając miejsce na spacer, warto zdecydować się właśnie na tę ulicę. Marszałkowska łączy bowiem historię i nowoczesność, które idealnie opisują klimat współczesnej stolicy.

Jaka jest współczesna ulica Marszałkowska?

Znajdująca się w centrum stolicy Marszałkowska jest ulicą, która słynie z wielu ciekawych miejsc gastronomicznych oraz rozrywkowych, zróżnicowanej architektury. W ciągu dnia można tam spotkać wielu spacerowiczów i miłośników knajp, osoby za zakupach, tłumy spieszące się do pracy.

Historia ulicy Marszałkowskiej

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Warszawa został przytoczony zarys historii Marszałkowskiej. Tekst opracowano na podstawie "Ulic i placów Warszawy" Eugeniusza Szwankowskiego. Zgodnie z tym opisem jedna z głównych ulic Warszawy powstała jako trakt stanowiący oś założonej w 1757 r. przez marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego jurydyki. Początkowo nazywano ją ulicą Bielińską, później przemianowano na Marszałkowską.

Z czasem Marszałkowska stała się ulicą wielkomiejską, handlową. Nie brakowało na niej sklepów, ale również szkół. W 20-leciu międzywojennym Marszałkowska była jedną z najruchliwszych ulic Śródmieścia.

We wrześniu 1939 r. na rogu Świętokrzyskiej, w gmachu PKO znajdowało się miejsce postoju sztabu armii "Warszawa", broniącej stolicy. Niestety, Marszałkowska szybko uległa częściowemu zniszczeniu. W latach okupacji na terenie domów pod nr 33, 111, 140 hitlerowcy dokonywali masowych egzekucji.

W czasie Powstania Warszawskiego Marszałkowska została prawie całkowicie zniszczona. Ocalały jedynie nieliczne domy. Na wiosnę 1945 r. uruchomiono przy Marszałkowskiej pierwsze w Warszawie lewobrzeżnej kino - "Polonię" oraz Teatr Mały. W 1946 r. wyburzono natomiast wiele ruin i wyremontowano jedynie partery na sklepy i kawiarnie.

W latach 1949-1952 Marszałkowska została prawie dwukrotnie poszerzona. W 1952 r. zakończono także budowę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej wraz z pl. Konstytucji i ul. Waryńskiego. W następnych latach między Al. Jerozolimskimi i Świętokrzyską po zachodniej stronie Marszałkowskiej utworzono pl. Defilad ze skwerami otaczającymi Pałac Kultury i Nauki. W latach 1957-1958 na Marszałkowskiej pojawiły się kolejne pawilony handlowe i usługowe, a później także wielokondygnacyjne domy.

Budynki tworzące Ścianę Wschodnią (Marszałkowska między Świętokrzyską i Alejami) stanęły w latach 1961-1969. Wybudowano trzy 24-kondygnacyjne wieżowce mieszkalne, biurowce, domy towarowe, kawiarnie i restauracje, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki. Na wschodnim narożniku Al. Jerozolimskich stanęła hala operacyjna PKO, tzw. Rotunda, na przeciwległym - pawilon Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "CEPELIA" i hotel "Metropol". Później przy Marszałkowskiej pojawił się też hotel "Forum".

Pałac Kultury świętuje 68. urodziny