emeryci

i

Autor: Pixabay

Pieniądze

Najwyższa emerytura w woj. mazowieckim robi wrażenie. Niewielu ma szanse na takie pieniądze

2023-09-26 14:51

Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, rekordowa emerytura wynosi w Polsce 43,4 tys. zł. Najwyższe świadczenie na Mazowszu jest nieco niższe, jednak świadczeniobiorca zdecydowanie nie ma powodów do narzekań. Jego emerytura wynosi bowiem ponad 36 tys. zł. Kto ją otrzymuje i ile musiał przepracować?

Najwyższa emerytura na Mazowszu - ile wynosi?

- Najwyższa emerytura w województwie mazowieckim jest wypłacana przez I Oddział ZUS w Warszawie w kwocie ponad 36 tys. zł. brutto. Świadczenie jest wypłacane mężczyźnie, który udowodnił ponad 61 lat stażu pracy, a na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wysokim świadczeniem może również pochwalić się osoba otrzymująca je od ZUS-u w Płocku. Mężczyzna dostaje ponad 23,6 tys. zł po udowodnieniu, że przepracował 48 lat. Świadczeniobiorca zakończył pracę zawodową w wieku 72 lat. - Oddział ZUS w Radomiu wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 18,6 tys. zł, która przeszła na emeryturę w wieku 73 lat i udowodniła ponad 55 lat stażu pracy. W Siedlcach najwyższą emeryturę ZUS wypłaca mężczyźnie z ponad 38-letnim stażem pracy w wysokości ponad 21,4 tys. zł - dowiadujemy się.

Jak mieć wysoką emeryturę?

Przepis na uzyskanie wysokiej emerytury wydaje się stosunkowo nieskomplikowany, jednak wciąż dla wielu nieosiągalny, m.in. ze względu na wysokość zarobków. Na poziom świadczenia wpływa również dłuższa praca, która przekłada się na większą liczbę odprowadzonych składek.

- Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co da nam wyższą emeryturę – wyjaśnia rzecznik ZUS w województwie mazowieckim.

Automat z czekoladą Milka stanie w Złotych Tarasach - zobacz zdjęcia:

Politycy o zrównaniu wieku emerytalnego