maszt

i

Autor: Wikimedia Commons / Hiuppo / domena publiczna; Wikimedia Commons / domena publiczna

Z regionu

Najwyższa konstrukcja na świecie stała na Mazowszu. Jej historię zakończyła katastrofa

2024-09-23 19:20

Wzniesiony w latach 70. maszt radiowy w Konstantynowie, znany również jako maszt w Gąbinie, przez około 20 lat był najwyższą na świecie konstrukcją. Jego historię zakończyła katastrofa, do której doszło podczas prac konserwatorskich. Kilkanaście lat później powstał natomiast nowy najwyższy budynek - Burdż Chalifa w Dubaju (ZEA).

Maszt radiowy na Mazowszu najwyższy na świecie

Budowa masztu radiowego w Konstantynowie (gm. Gąbin, woj. mazowieckie) ruszyła w 1969 r. Oficjalne zakończenie prac przypadło natomiast na rok 1974. Nowa konstrukcja miała aż 646,38 m, co czyniło ją najwyższą wzniesioną przez człowieka budowlą na świecie. Dla porównania całkowita wysokość Pałacu Kultury i Nauki wynosi 237 m, a Varso Tower - 310 m.

Ostatecznie maszt nie posłużył długo, bo jedynie niecałe 20 lat. W 1991 r. doszło bowiem do katastrofy podczas prac konserwatorskich. Gigantyczna konstrukcja runęła w kilkanaście sekund.

Kierownik ekipy odpowiedzialnej za prace został później skazany na dwa i pół roku więzienia, jednak jego karę skrócono do dwóch lat. Najprawdopodobniej do katastrofy przyczyniły się również zły stan części budowli, stwierdzony już kilka lat wcześniej, oraz ogólne zaniedbania.

Niedługo po wypadku pojawiły się plany związane z odbudową masztu. Ostatecznie, ze względu na protesty okolicznych mieszkańców, do ponownego postawienia wielkiej konstrukcji nie doszło. Rekord wysokości przejął natomiast otwarty na początku 2010 r. wieżowiec Burdż Chalifa, zlokalizowany w Dubaju.

Od dzielnicy przemysłowej po Mordor. Jak zmienił się Służewiec na przestrzeni lat? Zobacz:

Tu bedzie nocować 150 tramwajów! Wypasona noclegownia w Warszawie