Pomnik Mickiewicza w Warszawie

i

Autor: Dennis Jarvis flickr.com Pomnik Mickiewicza w Warszawie

Narodowe Czytanie 2022. Prezydencka para i polskie gwiazdy odczytają "Ballady i romanse"

2022-09-03 9:41

W sobotę odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Oprócz centralnej imprezy w Ogrodzie Saskim - z udziałem pary prezydenckiej - zaplanowano publiczne czytanie w bibliotekach, szkołach i muzeach.

Para prezydencka i aktorzy w Ogrodzie Saskim

Na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie - gdzie w sobotę w południe odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania z udziałem i pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza recytować będą też aktorzy, a specjalnie przygotowana muzyka ma uzupełniać i ilustrować poezję wieszcza. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Publikacja tych czternastu utworów uważana jest za symboliczny początek romantyzmu.

2022 - Rok Romantyzmu Polskiego

"Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą"– przekazał prezydent Andrzej Duda uzasadniając wybór lektury na 11. edycję Narodowego Czytania. Rok 2022 uchwałą Sejmu jest Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Narodowe Czytanie na Mazowszu

Na Mazowszu 11. Narodowe Czytanie rozpoczęło się już w piątek. W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które mieści się w Dworze Krasińskich można było wysłuchać nie tylko najpiękniejszych ballad i romansów Adama Mickiewicza, ale także posłuchać muzyki i uzyskać pamiątkową pieczęć na swoim egzemplarzu książki.

W sobotę o 18 w Pruszkowie w Parku Kościuszki (przy Tężni) Mickiewicza czytać będą prezydent miasta Paweł Makuch i jego zastępca Prezydenta oraz Radosław Pazura i Dorota Chotecka. "Wysłuchajmy opowieści, ballad i romansów rozgrywanych w iście romantycznych sceneriach, gdzie panują pierwotne prawa, potęga i moc przyrody. Przenieśmy się w czasy, gdy Wieszcz słowami swych bohaterów nakłaniał: Miej serce i patrzaj w serce" - zachęcają samorządowcy.

W Miejskej Bibliotece Publicznej w Działdowie na 11. edycję Narodowego Czytania przygotowano koncert "Nowe szaty Świtezianki", a w Ciechanowie w Bibliotece Publicznej w Krzywej Hali w sobotę o 17 dzieło polskiego romantyka przedstawi aktor Jarosław Witaszczyk. Ogółem 11. edycja Narodowego Czytania odbędzie się w kilkuset lokalizacjach: w parkach, bibliotekach, szkołach i muzeach. W niektórych miejscach Mickiewicz będzie czytany po polsku i ukraińsku.

Czym jest Narodowe Czytanie?

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku –"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok później, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W 2021 roku lekturą była "Moralność pani Dulskiej".

Popękane ściany domów nad nowym odcinkiem metra. Mieszkańcy Zacisza chcą odszkodowania