Spis treści
- Narodowe Czytanie 2024 - jaka lektura tym razem? Gdzie będzie odbywało się czytanie?
- Kordian - o czym jest utwór?
- Narodowe Czytanie - co to za akcja?
Narodowe Czytanie 2024 - jaka lektura tym razem? Gdzie będzie odbywało się czytanie?
W pierwszą sobotę nowego roku szkolnego, która w tym roku wypada 7 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Ta promująca czytelnictwo impreza odbywa się już od 2012 roku. Tradycyjnie już patronat nad nim objęła Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
W tym roku uczestnicy wezmą na warsztat dramat "Kordian" Juliusza Słowackiego. Główne obchody Narodowego Czytania odbędą się o godzinie 11 w warszawskim Ogrodzie Saskim. Weźmie w nich udział Para Prezydencka.
Obchody święta polskiej literatury odbędą się w całym kraju - np. podczas Targów Książki i Mediów VIVELO w Lublinie, gdzie o godzinie 12 w sobotę czytany będzie właśnie "Kordian".
Kordian - o czym jest utwór?
Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Główny temat odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W utworze przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne. Dzieło jest zaliczane do kanonu polskiego romantyzmu.
- Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana” (...) O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski - napisał w liście do uczestników akcji prezydent RP Andrzej Duda.
Narodowe Czytanie - co to za akcja?
Akcja społeczna Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie czytelnictwa i znajomości literatury narodowej wśród rodaków. Do tej pory czytane były następujące utwory:
2012 – "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza
2013 – dzieła Aleksandra Fredry
2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
2015 – "Lalka" Bolesława Prusa
2016 – "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
2017 – "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
2018 – "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
2019 – nowele polskie (m.in. "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej i "Katarynka" Bolesława Prusa)
2020 – "Balladyna" Juliusza Słowackiego
2021 – "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
2022 – "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza
2023 – "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
Robert Lewandowski odebrał Order Uśmiechu podczas ceremonii w Warszawie: