1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju organizowane będą z tej okazji uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.
Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Sierpcu (woj. mazowieckie). Przed godz. 16 złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Emila Fieldorfa "Nila" (ul. Dworcowa 7), potem na placu przed Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu spotka się z mieszkańcami powiatu sierpeckiego. Wiele wydarzeń będzie miało miejsce w Warszawie.
Czytaj także: 12. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Protestujący pójdą pod Ministerstwo Sprawiedliwości
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie
W Warszawie w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych można spodziewać się wielu wydarzeń, w których wezmą udział politycy i zwykli obywatele. Poniżej zamieszczamy ich listę.
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37. O godzinie 9:00 weźmie w nich udział premier Mateusz Morawiecki.
- Złożenie wieńców przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o godzinie 14:00 przy tablicy upamiętniającej ofiary Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (ul. Koszykowa 4) oraz nieopodal kamienia upamiętniającego tragiczną śmierć Anody.
- Inauguracja akcji honorowego krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą" przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o godzinie 8:00.
- Uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
- Uroczystości na tzw. "Łączce" – kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie w latach 1945-1956 w masowych grobach potajemnie pogrzebanych zostało co najmniej 276 więźniów zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa publicznego.
- Koncert premierowy płyty "Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki", który rozpocznie się o godzinie 20:30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
- Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, współorganizowane przez Izbę Pamięci Strzelecka 8 na warszawskiej Pradze-Północ, które odbędą się w godzinach: 12:45-17:00. W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy w strojach i mundurach historycznych, a także mieszkańcy i uczniowie praskich szkół.
- Zaplanowane przez IPN składanie kwiatów i zapalanie zniczy w kilku miejscach w Warszawie (m.in. ul. Sierakowskiego 9 i na ul. Jagiellońskiej 38/róg al. "Solidarności").
- Msza św. w intencji zamęczonych i zamordowanych na Strzeleckiej 8 i innych katowniach NKWD i UB na warszawskiej Pradze.
- Izba Pamięci Strzelecka 8 organizuje także zwiedzanie z przewodnikiem o godz. 11, 12, 15, 16 i 18. W pozostałych godzinach będzie możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem.
- Archiwum Akt Nowych w godz. 10–13 w siedzibie przy ulicy Hankiewicza 1 w Warszawie, udostępni mediom oryginalne archiwalia dotyczące Żołnierzy Wyklętych, związane z takimi postaciami jak gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pielecki, mjr. Witold Szendzielarz "Łupaszka", Maria Szelągowska "Rysia".
- Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza o godz. 11 do Kina Iluzjon (ul. Narbutta 50a w Warszawie), gdzie odbędzie się wykład dla szkół o Żołnierzach Wyklętych poprowadzony przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie ograniczą się jedynie do 1 marca 2023 roku. Do końca tygodnia możemy spodziewać się wydarzeń, które będą nam przypominać o tym święcie i związanymi z nim wydarzeniami.